22 травня – Міжнародний день біорізноманіття

          22 травня 2017 року відбувся Міжнародний день біорізноманіття.
        У зв’язку із проголошенням Генеральною Асамблеєю Організацій Об’єднаних Націй 2017 року Міжнародним роком сталого туризму, тема цьогорічного дня – «Біорізноманіття та сталий туризм».
       Відзначення дня біорізноманіття у рамках цієї теми – це ще одна нагода звернути увагу широкої спільноти на актуальні питання збереження і невиснажливого використання біорізноманіття у контексті розвитку туризму та зменшення негативного впливу туризму на біорізноманіття та довкілля. Багато видів туризму безпосередньо залежить від біорізноманіття (екотуризм, агротуризм, оздоровчий туризм тощо), через що підтримка біорізноманіття є обов’язковою умовою в організації туристичної діяльності. Їх гармонійний розвиток і співіснування на взаємовигідній основі передбачає отримання вигод від туризму для покращення стану біорізноманіття та екосистем, а також отримання вигод від біорізноманіття для розвитку туризму.
       Долучилася до відзначення Дня біорізноманіття і Полтавщина. Так, уже традиційно у загальноосвітніх закладах області проведено: виставки-конкурси дитячих малюнків, плакатів, фоторобіт; вікторини та брейн-ринги; екологічні мандрівки та екскурсії; виховні години, бесіди, відкриті уроки, конференції та круглі столи; перегляд документальних фільмів та відео презентацій; оформлено стенди, виготовлено інформаційні буклети, листівки-пам’ятки. Шкільні бібліотеки презентували природничо-краєзнавчу літературу, провели круглі столи і перегляди відео- та слайдфільмів на природоохоронну тематику. В центральній бібліотечній системі області організовано тематичні виставки літератури з питань охорони природи, збереження цінних та рідкісних представників місцевої флори та фауни.
       22 травня 2017 року для керівників структурних підрозділів сфери культури Зіньківської райдержадміністрації та власників садиб сільського зеленого туризму Зіньківського району було проведено виїзний семінар-практикум в Краснокутський дендропарк Харківської області.
       23 травня за участю представників сільських рад Решетилівського району та осіб, зацікавлених у створенні садиб зеленого туризму, проведено семінар «Екотуризм як каталізатор економічного розвитку сільських територій», де наголошувалося на розвитку екологічного туризму як важливого засобу збереження навколишнього середовища для майбутніх поколінь.
       24 травня 2017 року на базі Чутівської центральної районної бібліотеки за участю представників органів виконавчої влади, музейних та бібліотечних працівників, громадськості проведено засідання круглого столу на тему «Біорізноманіття та сталий туризм», присвячене Міжнародному дню біорізноманіття. Учасники заходу обговорили питання збереження і невиснажливого використання біорізноманіття в контексті розвитку туризму, діяльності районного краєзнавчого музею щодо популяризації та розвитку зеленого туризму, ролі бібліотек району в поширенні знань про екологію та біорізноманіття тощо.
       Для підтримки та поглиблення біорізноманіття території Миргородським рибальським клубом здійснено заходи з зариблення водних артерій.
       У Гадяцькому районі, напередодні відзначення Міжнародного Дня біорізноманіття, з метою зменшення негативного впливу туризму на довкілля, організовано велопробіги. Поступово впроваджуються в життя нові туристичні маршрути та закладаються велосипедні доріжки (урочище Зелений гай – м. Гадяч), кінний маршрут (с. Червоний Кут, с. Малі Будища, с. Соснівка, с. Сари, с. Червоний Кут), водяний маршрут (с. Плішивець, с. Книшівка, с. Броварки). З метою розвитку оздоровчого туризму Гадяцькою райдержадміністрацією заплановано створення майданчиків, місць відпочинку туристів у зонах: зі сторони Лохвицького, Миргородського, Липоводолинського, Лебединського та Зіньківського районів.
       Не залишились осторонь відзначення Всесвітнього дня біорізноманіття і фахівці національних природних та регіональних ландшафтних парків області, прийнявши участь у ХІІ Всеукраїнській екологічній науково-практичній конференції «Пирятинські екологічні читання», у круглому столі та тематичній виставці, присвяченій Міжнародному дню біорізноманіття на базі Черкаського національного педагогічного університету ім. Б.Хмельницького та у Всеукраїнському семінарі-експедиції «Наукові основи розбудови дендрологічних парків України».
       Співробітники регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський» сумісно із Полтавською обласною організацією Українського товариства охорони природи та Полтавським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді створили відеосюжети для передач обласної державної телерадіокомпанії «Лтава» екологічного спрямування «Створені для життя» і «Зупинись і здивуйсь» (трансляція більше 6 сюжетів, в тому числі й про біорізноманіття Кобеляцького району та парку) та провели виступи по обласному телебаченню та радіо з питань оптимізації природно-заповідної мережі Полтавської області, проблем збереження біорізноманіття регіону.
       В рамках відзначення Міжнародного Дня біорізноманіття та задля розвитку екологічного туризму 12 травня 2017 року в національному природному парку «Нижньосульський» відкрито екологічно-пізнавальну стежку «Онішківська» (урочище Романчик, с. Онішки, Оржицький р-н, Полтавська обл.). Протяжність екологічної стежки 2 км, її маршрут розділено на вісім зупинок, хоча він може використовуватися і в скороченому варіанті в залежності від теми, призначення, тривалості екскурсії, віку екскурсантів. Кожна із зупинок обладнана інформаційними стендами, ботанічними табличками, вказівниками, місцем відпочинку тощо.
       Працівниками рекреаційного центру “Криворудський” проведено науково-практичний семінар для вчителів природничого циклу м. Полтава на тему «Освітня роль заповідних парків Полтавщини на прикладі Криворудського ДП», а викладачі кафедри ботаніки, екології та методики навчання біології Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка провели лекції для вчителів Полтавської області на тему: «Біорізноманіття Полтавщини».
       Загалом, на Полтавщині діють майже 100 туристично-екскурсійних маршрутів. Розвиток туристичного бізнесу в області забезпечують 223 туристичні фірми; працюють 74 агрооселі, власники яких розвивають сільський зелений туризм на основі природного, матеріального та культурного потенціалу місцевості. Екологічний та рекреаційний туризм забезпечують 337 територій та об'єктів природо- заповідного фонду: 151 заповідник (з них 18 - державного значення), 117 пам'яток природи (з них 2 - державного значення), 18 парків - пам'яток садово-паркового мистецтва (з них 4 - державного значення), 4 регіональних ландшафтних парки, 49 заповідних урочищ.
       Управління інфраструктури та туризму Полтавської облдержадміністрації щорічно проводить презентацію рекреаційного потенціалу Полтавщини на міжнародних та всеукраїнських виставкових заходах (у м. Київ та обласних центрах України). З початку 2017 року триває активна робота з розвитку сільського зеленого туризму на Полтавщині: 07-10 червня 2017 року представниками управління спільно з власниками агросадиб Полтавщини планується презентація потенціалу області у сфері агротуризму. Опрацьовується проект створення агро-рекреаційного кластеру «Диканька цілий рік» (за участі місцевих власників агроосель, приватних підприємців, працівників музеїв, представників районної державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, працівників регіонального ландшафтного парку «Диканський»).
       Заходи по збереженню довкілля та зміцненню біорізноманіття місцевих природних екосистем шляхом проведення просвітницьких та інформаційних кампаній туристичного спрямування передбачені у плані роботи управління на 2017 рік.

Заступник директора Департаменту
О.П. Ткаченко

 

Попередня сторінка