Міжнародний день біологічного розмаїття

    Сьогодні, 22 травня, увесь світ відзначає МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БІОРІЗНОМАНІТТЯ – цей день покликаний покращити розуміння значення біорізноманіття та важливості його збереження.

    Цьогорічною темою є гасло «Наші рішення – в природі!».

    В реаліях, коли глобальне співтовариство вимушене переглянути своє відношення до навколишнього природного середовища, одне є певним: незважаючи на всі наші технологічні досягнення, ми цілком залежні від здорових і різноманітних екосистем для забезпечення себе водою, продуктами харчування, медикаментами, одягом, паливом, енергією та, зрештою, притулком. Гасло «Наші рішення – в природі!» підкреслює надію, солідарність та важливість спільної роботи на всіх рівнях для побудови майбутнього життя у гармонії з природою.
    2020 рік – це рік випробувань, роздумів, можливостей та рішень. Від кожного з нас очікується, що ми використаємо цей час для підвищення стійкості націй та громад, коли ми одужаємо від пандемії. 2020 рік – це рік, коли, як ніколи, світ може сигналізувати про сильну волю до глобальних дій, які «згорнуть криву» втрати біорізноманіття на користь людям та всьому життю на Землі.

    То що ж включає в себе поняття "біорізноманіття"?
    Біорізноманіття або біологічне різноманіття – це:
    - різноманітність видів, що населяють планету Земля (тварин, рослин, грибів, водоростей, бактерій, вірусів і т.д.);
    - різноманітність представників одного виду за розміром, формою, кольором і т.д. (генетична різноманітність);
    - різноманітність екосистем, тобто різних середовищ існування (боліт, лісів, коралових рифів і т.д.), видів, що мешкають там, а також способів їх взаємодії.
    Іншими словами, біорізноманіття можна побачити скрізь навколо нас, і ми самі є його частиною. Біорізноманіття складно визначити кількісно, оскільки існує безліч мікроскопічних організмів і видів, що живуть приховано або просто ще не відкритих. На сьогоднішній день в світі зареєстровано приблизно 1,9 млн. видів живих істот, але це лише верхівка айсберга.
    Біорізноманіття - результат 3,8 мільярдів років еволюції, і воно необхідне нам для виживання. Харчування, будівельні, ізоляційні та декоративні матеріали, натуральні текстильні волокна, активні складові багатьох ліків, запилення, очищення повітря, води і ґрунтів, обмеження повеней ...
    Біорізноманіття – це безліч продуктів і послуг, без яких життя на планеті Земля в звичному нам вигляді було б неможливе. На жаль, ми занадто часто забуваємо про свій обов’язок перед природою. Біорізноманіття часто сприймається як вічна і безкоштовна даність, в той час як сьогодні воно знаходиться під серйозною загрозою, що виходить від людини. Повне або часткове руйнування місця існування, численні забруднення, надлишкове мисливство та рибальство, надмірна експлуатація земель і лісів, перевиробництво парникових газів: все це тягне за собою кліматичні зміни, появу екзотичних видів життя і т.д.
    Захист біорізноманіття вимагає участі всіх, тим більше, що він всім доступний. Кожен з нас може допомогти на своєму рівні, і при цьому необов’язково кардинально змінювати спосіб життя. Для цього кожен день необхідно робити кілька простих речей: їсти місцеві та сезонні продукти, економити воду, робити з побутового сміття компост, більше дізнаватися про ті види тварин і рослин, які нас оточують.

    За посиланням https://menr.gov.ua/files/docs/Bioriznomanittya/52_kroku.pdf можна знайти 52 кроки, по одному на кожний тиждень року, які допоможуть Вам долучитися до захисту біорізноманіття. Це дії з різних категорій: можна, наприклад, взяти безпосередню участь в яких-небудь заходах, або проявити громадянську ініціативу, або дотримуватися наших порад для садівників і огородників. Беріться за справу самі, діліться знаннями з оточуючими і подумайте про те, як ще можна допомогти природі.
    Приємного читання!


Провідний спеціаліст відділу організаційної роботи, моніторингу та зв`язків з громадськістю

І. ЛЕБІДЬ

 

Попередня сторінка