3 березня – Всесвітній день дикої природи

        Всесвітній день дикої природи покликаний продемонструвати взаємозв'язок між дикою природою, населенням планети і стійким розвитком. Кожне покоління несе відповідальність за збереження дикої природи для нащадків.

        Проблеми збереження довкілля та його окремих складових уже давно стали окремим та значним за обсягом напрямком міжнародного співробітництва світової спільноти. В руслі цих світових процесів знаходиться й Україна, яка взяла на себе низку міжнародних зобов’язань в екологічній сфері. Зокрема, одним із напрямів такої співпраці є забезпечення виконання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), прийнятої 3 березня 1973 року у м. Вашингтон. Україна приєдналась до CITES 14 травня 1999 року.

        20 грудня 2013 року шістдесят восьма сесія Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй постановила проголосити 3 березня, день прийняття Конвенції про міжнародну торгівлю природними видами фауни і флори (СІТЕS), як Всесвітній день збереження природи.

       Виконання CITES повинно сприяти усуненню економічної зацікавленості в процесі використання дикої флори і фауни шляхом обмеження їхнього переміщення за межі країн, які є ареалом їхньої ж географічної популяції.

       Мета Конвенції полягає в тому, щоб гарантувати, що міжнародна торгівля дикими тваринами і рослинами не створює загрози їх виживанню. Дика фауна і флора є незамінною частиною природних систем землі, які мають охоронятися для нинішніх і майбутніх поколінь. Держави-учасники Конвенції визнають важливість міжнародного співробітництва, яке буде сприяти захисту деяких видів дикої фауни і флори від надмірної експлуатації в міжнародній торгівлі, переконані у необхідності об'єднати зусилля й терміни прийняття належних заходів у цих цілях. Будь-яка торгівля зразками рідкісних видів має здійснюватися під неухильним наглядом наукових компетентних і адміністративних органів.

       Сьогодні під захистом Конвенції знаходяться близько 35 тис. видів тварин і рослин, незалежно від того чи це торгівля живими тваринами, хутром, опудалами та іншими продуктами їхнього походження. З моменту, коли конвенція набрала чинності в 1975 році, жоден вид, що знаходиться під її захистом, не вимер внаслідок торгівлі.

       Експорт та імпорт об’єктів CITES в Україні регулюють відповідно до вимог Конвенції, видача дозволів здійснюється безпосередньо Мінприроди України та регламентується Постановою Кабінету Міністрів № 953 від 25 липня 2007 р.

Заступник
директора Департаменту

О.П. Ткаченко

 

Попередня сторінка