4 жовтня – Всесвітній день захисту тварин

          Всесвітній день тварин – міжнародний день, спрямований на привернення уваги людства до прав тварин та їх добробуту, що святкується кожного року 4 жовтня.
        Всесвітній День захисту тварин покликаний об’єднувати зусилля людей у збереженні тваринного світу нашої планети і в захисті прав домашніх тварин.

        Історія цього дня починається із міжнародного конгресу прихильників руху захисту прав тварин, який проходив у Флоренції (Італія) в 1931 році.
        В цей день різні товариства по захисту прав тварин проводять акції у багатьох країнах світу. Вони закликають людей відмовитися від необдуманого знищення тварин заради задоволення своїх далеко не найголовніших потреб.
        Перше товариство захисту тварин з’явилося в Англії в 1824 році. У 1978 році в Парижі, в будівлі ЮНЕСКО, урочисто проголосили Декларацію прав тварин. У 1981 році створено Всесвітнє товариство захисту тварин, у складі якого більше 300 організацій з усього світу. У 1986 році Рада Європи прийняла Конвенцію про захист експериментальних тварин, а в 1987 – про захист домашніх тварин. В Україні цей день відзначається приблизно з 2000 року.
        В нашій країні відносини у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу регулюються Конституцією України, Законами України „Про тваринний світ”, „Про охорону навколишнього природного середовища”, „Про мисливське господарство та полювання”, „Про захист тварин від жорсткого поводження”, „Про Червону книгу України” та іншими нормативно-правовими актами.
        З метою збереження середовища існування та генофонду тваринного світу на території Полтавської області створено 387 територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальною площею 142446,5215 га, з них: 30 – загальнодержавного та 357 місцевого значення.
        Серед видів тварин не можна виділити більше чи менше важливий. Природа – настільки величний творець, що всі її творіння унікальні та неповторні.
        Тварини оточують нас всюди – на відпочинку серед природи, в місті, під час роботи в саду чи на городі. Вони пристосувалися до життя поряд з людьми. Мешкаючи у великих містах і перебуваючи в постійних клопотах, ми майже не звертаємо уваги на те, що поряд з нами співіснує різноманітний та цікавий тваринний світ.
        З метою здійснення охорони середовища існування, умов розмноження та шляхів міграції диких тварин Полтавщини у період з 1 квітня по 15 червня щорічно встановлюється період тиші.
        У цей час забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах).
        Присутність людей та проведення робіт у місцях, де живуть дикі тварини, створює так званий „фактор турбування”, який викликає у тварин стан постійної напруженості, порушує добовий ритм їх життєдіяльності. Наприклад птахи, якщо їх наполохати, змушені злітати з гнізда й не повертатися назад протягом тривалого часу.
        Крім того, Всесвітній день тварин – це привід нагадати людям про їхню відповідальність за домашніх тварин, які для багатьох людей стали дійсно незамінними членами сім'ї. У багатьох країнах домашні тварини давно вважаються повноправними членами сім’ї – у них є свої власні свята, своє медичне обслуговування, своє „меню” на кожен день.
        Департамент екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації закликає суспільство не лише у цей день, але і постійно, щодня проявляти гуманність і людяність у своєму ставленні до тварин. Адже давно доведено, що рівень духовності людини визначається не лише соціальним середовищем, але й характером спілкування зі світом природи.

Заступник директора Департаменту О.П. Ткаченко

 

Попередня сторінка