Екологічний податок - інструмент переходу від захоронення до переробки відходів

      Закон «Про управління відходами» запустив реформу та оновив термінологію, основні принципи та підходи до управління відходами в Україні. На черзі внесення змін до Податкового кодексу - щоб привести його у відповідність до рамкового закону.
     Відтак Міндовкілля ініціювало внутрішньоурядові обговорення концепції реформування податкового законодавства у сфері управління відходами. Вже проведено робочу зустріч з представниками Мінфіну та Державної податкової служби України. На ній обговорено пропозиції змін до Податкового кодексу України щодо екологічного податку, який справляється за захоронення відходів.
     Після попереднього узгодження концепції відповідний проєкт закону буде опублікований для громадського обговорення. Міністерство також планує провести низку обговорень із громадськістю та бізнесом.
     Один з ключових підходів, запропонованих Міндовкілля - ставки податків на захоронення та розміщення відходів мають формуватися так, аби стимулювати зменшення їх прямого захоронення і заохочувати до збільшення обсягів сортування та рециклінгу.
     За даними 2020-2021 років, переважна більшість усіх відходів в Україні була задекларована як малонебезпечні відходи. Значний їх відсоток можна було б посортувати і піддати рециклінгу, але, на жаль, вони потрапили на полігони.
     У ЄС одним із інструментів мінімізації таких ситуацій є якраз податки (збори/платежі), які справляються за захоронення відходів на полігонах. Такий податок мають 23 країни-члени ЄС, а також Швейцарія та Великобританія. Ставки податку суттєво відрізняються у різних європейських країнах і, наприклад, для захоронення побутових відходів варіюють від 5 євро/т до понад 100 євро/т.
     Дослідження доводять, що в країнах, де екологічний податок високий, є більше передумов для переробки відходів, а у країнах, де він низький, переробляється лише їх невелика кількість.


Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

 

Попередня сторінка