Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток

    19 листопада 2019 року в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського за участі голови Державної служби геології та надр України Романа Опімаха, голови Полтавської обласної державної адміністрації Олега Синєгубова, народних депутатів України Андрія Бобляха та Ольги Бєлькової, голови Правління Асоціації газовидобувних компаній України Наталії Гребенюк, ректора Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимира Онищенка, директора Департаменту екології та природних ресурсів Максима Брикульського, представників органів місцевого самоврядування, газовидобувних компаній та громадських організацій відбувся Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток.

    У межах заходу відбулися три панельні дискусії про стратегічний напрям держави щодо енергонезалежності, користі від співпраці громад і газовидобувних компаній у напрямку розвитку регіонів, якісної підготовки нових кадрів, дотримання екологічних норм і оновлення інфраструктури.
    Очевидно, що розвиток газовидобувної галузі, зокрема й на Полтавщині, дозволить країні забезпечити енергонезалежність, створити нові робочі місця, збільшити надходження в місцеві бюджети. Звісно, цю стратегічну мету можна втілити лише завдяки співпраці між владою, громадами і представниками підприємств.

    Саме на участі громадськості в діяльності газовидобувної галузі промисловості і акцентував Максим Брикульський під час свого виступу. Адже, починаючи з 2017 року, Україна взяла на себе низку міжнародних зобов’язань, запровадивши процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД).
    Мета ОВД – попередження та запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
    Законом визначено перелік видів господарської діяльності, які в обов’язковому порядку мають провести оцінку впливу на довкілля та отримати висновок. До цього переліку відноситься як видобуток вуглеводнів в цілому, так і газовидобування зокрема.
    Розпочинати будь-яку з цих видів діяльності без ОВД заборонено!
    Подача документів здійснюється безпосередньо шляхом внесення їх до Єдиного реєстру з ОВД (http://eia.menr.gov.ua), що забезпечує прозорість, відкритість та обмежує контакт чиновника з суб’єктом господарювання, натомість передбачається активна участь громадськості в ухвалені рішень.
    В процесі оцінки впливу на довкілля з метою виявлення збирання та врахування зауважень і пропозицій громадськості до планованої діяльності проводиться громадське обговорення, під час якого громадськість має право подавати будь-які письмові зауваження чи пропозиції, які, на її думку, стосуються планованої діяльності, без необхідності їх обґрунтування.
    Громадське обговорення відбувається у формі громадських слухань та у формі збору письмових коментарів. Мета громадських слухань – поінформувати громадськість про плановану діяльність і її наслідки, надати відповіді на запитання громадськості, а також зібрати від громадськості будь-які зауваження та пропозиції щодо планованої діяльності.
    І, що головне – брати участь у громадських слуханнях можуть будь-які представники громадськості, незалежно від відстані проживання до місця розміщення планованої діяльності, місця реєстрації чи будь-яких інших факторів. Український законодавець свідомо надав права на участь у процедурі ОВД будь-якій фізичній чи юридичній особі, не встановлюючи жодних спеціальних критеріїв, яким би така особа мала відповідати.
    Зазначимо, що всі зауваження, отримані від громадськості, як ті, що надавалися письмово, так і в процесі громадських слухань, обов’язково розглянуться уповноваженим органом та будуть враховані або обґрунтовано відхилені.

    За період з січня 2018 по листопад 2019 в єдиному реєстрі ОВД в Полтавській області налічується 271 процедура з оцінки впливу на довкілля. 166 з них (а це 61%) – це процедури, пов’язані з промисловою розробкою родовищ чи видобутком вуглеводнів.
    Це говорить водночас і про інвестиційну привабливість регіону, і про можливе велике навантаження на довкілля. Тому участь громадськості в процедурі ОВД є дієвим механізмом змусити суб’єкти господарювання вести соціально відповідальний бізнес та впроваджувати технології дружні до довкілля.

    Як же зацікавленій громадськості дізнатися про початок громадського обговорення? Суб’єкт підприємницької діяльності, підготувавши Звіт з ОВД, подає оголошення про початок громадського обговорення звіту з ОВД. Компанія повинна забезпечити доступність звіту для громадськості, розмістивши фізичні копії документу у приміщенні обласного департаменту екології (для об’єктів Полтавщини фізичні копії звітів розміщуються на інформаційному стенді Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації, 4 поверх, вул. Зигіна, 1, м. Полтава), у власному офісі та інших загальнодоступних місцях. Також про початок громадського обговорення звіту компанія інформує громадськість щонайменше у 2-х друкованих місцевих ЗМІ.

    Департамент екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації закликає усіх небайдужих громадян активно долучатися до участі у громадських слуханнях, надавати свої зауваження та пропозиції, ділитися своїм баченням розвитку регіону – eko@adm-pl.gov.ua або поштою вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000 (з поміткою громадське обговорення).

Директор Департаменту  М.В. Брикульський

 

Попередня сторінка