Багатогранний талант дослідника

      Сьогодні мали за честь бути присутніми на заході «Багатогранний талант дослідника», присвяченому 100-річчю з для народження видатного ботаніка, міколога Ростислава Ганжі (1924-2008).
     Захід, організований Полтавським краєзнавчим музеєм імені Василя Кричевського, проходив в стінах Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського.
     Видатний науковець, дослідник, складовою частиною його досліджень завжди була природоохоронна робота.
     Родзинкою заходу стали спогади колег та учнів Ростислава Ганжі, а також експрес-виставка експонатів тематичного зібрання Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, серед яких – власноручні замальовки грибів.
     

              Довідково:
     Народився Ростислав Ганжа 21січня 1924 року в с. Суха Маячка кол. Новосанжарського, нині Полтавського району Полтавської області в родині службовця. Сім’я часто переїздила, а з 1942 року оселилася в Полтаві, де і прожив до кінця свого життя.
     У 1945 році науковець закінчив Полтавську середню школу № 4, вступив без іспитів на природничий факультет Полтавського державного педагогічного інституту імені В. Г. Короленка. Після закінчення навчального закладу розпочав трудову діяльність асистентом кафедри ботаніки в стінах рідного вузу. Спочатку вивчав флору покритонасінних рослин Полтавщини, а потім у коло наукових інтересів дослідника потрапила мікобіота.
     У 1962 році здобув науковий ступінь кандидата біологічних наук.
     Матеріали його досліджень були використані при написанні великої кількості монографій, складанні п’ятитомного «Визначника грибів України», другого видання Червоної книги України. Завдяки його дослідженням виявлено 151 вид грибів, нових для України, а в 1993 році описаний новий вид для науки – Amanita olivaceobrunnea Hanzhaet Besed. До другого видання Червоної книги України увійшли відомості про місцезнаходження чотирьох видів грибів, вперше подані Ростиславом Васильовичем.
     Окрема сторінка наукової діяльності Ганжі присвячена дослідженням посівів арахісу. У 1950-х роках на території Чалівського лісництва міколог досяг неабияких успіхів у боротьбі з фузаріозом на посівах цієї культури.
     У 1984 році вийшов на заслужений відпочинок, але продовжив зв’язки з науковцями: активно брав участь в експедиціях, презентаціях, конференціях та семінарах, став співавтором книг «Щоб росли горицвіти» (1992), «Збережи, де стоїш, де живеш» (1998), надавав консультації молодим науковцям.
     До 1976 року Ростислав Ганжа очолював Полтавське відділення Українського ботанічного товариства. У 1998 році обраний Почесним членом Українського ботанічного товариства. Тісні зв’язки з членами товариства дослідник підтримував до кінця життя.
     

В публікації використано матеріали Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського


Відділ організаційної роботи, звітності та зв'язків з громадськістю

 

Попередня сторінка