Гідрологічний заказник загальнодержавного значення
"СЕРЕДНЬОСУЛЬСЬКИЙ"
     Заплава Сули в її середній течії значною мірою зберегла свій природний характер. Це обумовлено великою обводненістю заплави на цій ділянці - між селами Гиряві Ісківці, Луки та Яхники Лохвицького району. Випасання тут можливе лише по мінеральних гривах - плескатих піднесених на болотах. Колись у притерасній частині заплави проводились торфорозробки, тепер ці мокрі зниження поступово займає прибережно-водна рослинність.    
    По краях болота раніше тяглася смуга чорновільшняків із великими деревами вільхи. Ще й сьогодні місцеві жителі згадують про це. Нині вільшняки значною мірою зведено, від них залишилися розріджені смуги, групи дерев. На їх місці сформувалися зарості болотного високотрав'я з розрідженою вільхою. Серед великих купин осоки  омської куртини утворюють гадючник в'язолистий, осот сірий, чистець болотний. Ніжні, наче вимережені, суцвіття викидає рутвиця блискуча. Це малопоширена на Полтавщині рослина, проте тут вона утворює досить великі куртини.

     Ніде в заплавах немає таких заростей лікарських рослин, як в цій смузі між сілами Гиряві Ісківці та Лука. Великими куртинами зростає цінна лікарська рослина валеріана висока. Поруч багато також алтеї лікарської - високої рослини з листками, вкритими білим шовковистим опушенням. Алтея зростає в основному у Лівобережній Україні, основні її запаси зосереджені саме на Полтавщині. Часто трапляються в цій частині чагарники, які дають цілющу сировину - черемха, крушина. І сама вільха є лікарською рослиною. Її супліддя - "шишечки" - заготовляють з лікувальною метою.
     В центральній частині заплави переважають обводнені угруповання рогозу. Повсюди в Україні цю рослину називають "качалочками" - за оригінальні коричневі супліддя.
У прирусловій частині по берегах Сули можна побачити чимало різних водних рослин. Серед них є рідкісні і малопоширені. На поверхні води - листки і чарівні витончені квітки латаття сніжно-білого. На Полтавщині частіше трапляється латаття біле з більшими квітками та листками. А тендітне латаття сніжно-біле - це північніша рослина, яка на території області знаходиться у південній частині. Поміж великими листками латаття приткнулися невеликі рослинки водної папороті сальвінії плаваючої, які лежать на поверхні води, тут зустрілися Південь і Північ, адже сальвінія - південна рослина, поширена у водоймах України, переважно в Степу і південній частині Лісостепу. Цікаві рослини зростають і на дні водойм. На поверхню вони викидають лише квітки. Можна знайти тут і оригінальну хижу рослину - пухирник звичайний.
     Безумовно, заплавний комплекс, який зберігся в середній течії Сули, має велике гідрологічне значення для збереження запасів води у ній. Тут зберігся природний заплавний ландшафт із характерною рослинністю і фауною. Раніше тут існувало три менших за площею роз'єднані природно-заповідні території: гідрологічний заказник "Гиряві Ісківці" загальнодержавного значення, місцеві гідрологічні заказники "Малярківщина" та "Рангове", тепер усі вони увійшли до території великого гідрологічного заказника "СЕРЕДНЬОСУЛЬСЬКИЙ", який охороняє весь цей цінний заплавний комплекс.

На початок         Попередня сторінка