Всеукраїнський конкурс «Національне дерево України»

     Відповідно до наказу Мінприроди України від 05 жовтня 2009 року № 522 «Про збереження вікових дерев» Державною службою заповідної справи спільно з територіальними органами Мінприроди, громадськими організаціями, науковцями організовується Всеукраїнський конкурс «Національне дерево України» (далі - Конкурс), порядок проведення якого визначений в Положенні про Конкурс.

     Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області розроблено План заходів та затверджено склад територіального конкурсного журі, яке за даними проведеної інвентаризації та на підставі поданих заявок відбирає декілька дерев, які висуваються на присвоєння звання «Національне дерево України» окремо по кожній з таких номінацій:

    -«Найстаріше дерево України» - вік дерева, який повинен перевищувати 1000 років; «Меморіальне дерево України» - зв'язок дерева з відомою історичною
      особою, а також наявність легенд, популярність дерева в народі;
    -«Історичне дерево України» - зв'язок дерева з важливою історичною подією, а також
      наявність легенд, популярність дерева в народі;
    -«Естетично цінне дерево України» - оригінальний, казковий, чудернацький вигляд дерева, який викликає у
      людей зачарування і натхнення, його неповторність, його цінність як елемент ландшафту.

     Журі Конкурсу Державної служби заповідної справи Мінприроди України розглядає отримані протоколи територіальних конкурсних журі з відповідними пропозиціями та матеріалами, узагальнює їх та приймає рішення про надання звання «Національне дерево України».

     Інформація про Конкурс та його підсумки будуть оприлюднені на офіційному сайті Мінприроди України.

     Учасниками Конкурсу можуть бути юридичні та фізичні особи.

     Для участі в Конкурсі потрібно підготувати наступну інформацію: виміри (обхват стовбура, орієнтовний вік, висота), порода, стан дерева, місце зростання, фотографію, зв’язок з історичною подією або наявність легенди та надати ці матеріали в Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області (36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, кім. 304, E-mail: (есо-poltava@meta.ua) до 15 травня 2010 року. Дерева, які досягли свого граничного віку, можуть вважатися довгожителями, ветеранами, стародавніми або прадавніми. Вік їх визначається за обхватом стовбура.

     Деревами-довгожителями є дуби, що мають обхват стовбура 5 м і більше, липи обхватом 5 м і більше, для всіх інших дерев цей розмір – 4,5 м і більше.

     Сосни, ясени, каштани, буки з обхватом стовбура близько 5,00 м і більше, котрі мають вік 400-500 років, що відповідає їх граничному віку, також можна віднести до стародавніх.

     До деяких прадавніх дерев можна також віднести дерева віком 600-700 років і старші. Дуби в такому віці мають обхват стовбура близько 6,00 м і більше, липи, волоські горіхи – 5,00 м.

     Найбільшу цінність становлять дерева, що мають вік 1000 і більше років. В Україні до таких можна віднести дуби, суничники, фісташки, ялиці, тиси, оливи, липи та горіхи.

     Для охорони старих дерев існує спеціальна категорія природно-заповідного фонду – ботанічна пам’ятка природи місцевого або загальнодержавного значення.

     Заповіданню підлягають дуби, тополі, платани і верби, котрі мають обхват стовбура більше 4,00 м на відстані 1,30 м від землі, тиси, оливи, ялиці, фісташки, суничник, що мають обхват стовбура більше 2,00 м, а також всі інші дерева, що мають обхват стовбура більше 3,00 м.

     Крім цього під заповідання можуть потрапляти дерева, що мають меморіальне значення, унікальний зовнішній вигляд, форму, рідкісні інтродуценти і т.п.

     На сьогоднішній день в Україні заповідано близько 2600 вікових, древніх, меморіальних та унікальних дерев. Щоб не допустити їх загибелі, Державною службою заповідної справи Мінприроди України в 2009 році розпочато третій всеукраїнський перепис стародавніх дерев.

     Ми маємо поважати та піклуватися про величні вікові дерева, адже вони створювалися багатьма століттями самою природою, є пам’ятками історії, культури, живими свідками минулих століть, мають велику естетичну і символічну цінність, що викликають у людей почуття натхнення й захоплення, є унікальними багатоповерховими будинками для різних видів тварин і рослин, мохів, лишайників, кажанів, птахів, комах.

     Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області сподівається, що громадяни не залишаться байдужими до їх долі. Хочеться закликати всіх зацікавлених осіб, що володіють інформацією про невідомі нам дерева-довгожителі, які не ввійшли до виявлених вікових дерев, надсилати свої зауваження та доповнення. Довідкова інформація за телефоном (0532) 50-25-95.