У другу неділю кожного травня люди по всьому світу відзначають Всесвітній день мігруючих птахів, який у цьому році проходитиме під символічним гаслом „Мігруючі птахи та люди – разом крізь час”. Вибір зазначеної теми спрямовано на підкреслення важливості зв’язків, які є між людьми та птахами з культурної, соціальної, історичної, економічної та духовної точок зору.
    Всесвітній день мігруючих птахів був започаткований у 2006 році і є щорічною кампанією з поширення обізнаності щодо потреби охороняти мігруючих птахів та їх середовища існування. Цей день організовується Секретаріатами Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (CMS, Боннська конвенція) та Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA) – двох міжнародних договорів з охорони дикої природи, адміністрування яких здійснюється Програмою охорони навколишнього природного середовища (ЮНЕП), а також рядом партнерів, кількість яких зростає.
    Людська діяльність завдає значної загрози мігруючим птахам. Велике значення мають місця зупинок між місцями гніздування та зимування, зникнення яких у результаті людської діяльності не дає птахам можливості харчування під час перельоту. Знищення заболочених територій у результаті використання їх для потреб сільського господарства залишається найважливішою причиною загибелі птахів під час міграції.
    Полювання уздовж маршрутів міграції в деяких випадках завдає дуже великих збитків популяціям птахів. Так, популяції білого журавля, що гніздяться в Сибіру, а зимують в Індії, практично зникли в результаті полювання на них під час польоту над Афганістаном і Середньою Азією. Останнього разу ці птахи спостерігалися на своєму улюбленому місці зимування – Національному парку Кеоладео у 2002 році.
    Високі споруди, такі як лінії електропередач, вітряки, вітряні електростанції і прибережні нафтові платформи є частою причиною зіткнення з ними і загибелі міграційних птахів. Особливу загрозу мають освітлені вночі споруди – маяки, хмарочоси, великі пам’ятники і телевізійні вежі, з вогнями, що мають запобігати зіткненню з ними літаків. Світло часто привертає птахів, що здійснюють міграцію вночі, подібно до того, як воно привертає нічних комах.
    Охорона міграційних птахів ускладнена через те, що міграційні маршрути перетинають кордони різних країн і таким чином вимагають міжнародної співпраці. Для охорони перелітних птахів були укладені кілька міжнародних договорів, включаючи Договір про міграційних птахів 1918 року в Північній Америці (англ. Migratory Bird Treaty Act в США), Африкансько-Євразійський договір про охорону водоплавних птахів 1979 року (англ. African-Eurasion Waterbird agreement) і Боннська конвенція 1979 року (англ. Convention on Migratory Species).
    Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області закликає всіх не байдужих приєднатися 12-13 травня 2012 року до відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів, які є індикаторами сезонних змін клімату і надають важливі екологічні послуги екосистемам, на які ми покладаємося. Ми повинні протестувати проти загроз, які впливають на мігруючих птахів та поширювати інформацію про такі загрози. Ми повинні робити це, щоб забезпечити непорушність культурних зв’язків між нами і птахами, а також задоволення економічних та екологічних потреб, які залежать від птахів.

 

Попередня сторінка