7 липня - День працівника природно-заповідного фонду

     Полтавщина належить до дивовижних за своєю красою місць України. Чиста незаймана природа на всій території області позитивно впливає на людей. Ліси, чисте повітря, джерельна вода – не перелічити усіх багатств, якими так щедро одарила природа Полтавський край. Унікальна та різноманітна природа, ландшафти, рослинний і тваринний світ Полтавської області мають певну привабливість для потенційних інвесторів, для успішного розвитку зеленого туризму, відпочинку та здоров’я людей.

    Природно-заповідний фонд (ПЗФ) становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. ПЗФ охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

    На сучасному етапі природоохоронної діяльності у нашій державі і в області одним із пріоритетних напрямків є розвиток заповідної справи, що передбачає проведення комплексних досліджень, наукового обґрунтування та подальшої оптимізації природно-заповідного фонду як основи збереження біологічного та ландшафтного різноманіття на національному та регіональному рівнях. У сучасних умовах зростаючого техногенного навантаження на природу, біологічне різноманіття являє собою найважливіший природний ресурс. Його збереження для майбутніх поколінь можливе шляхом заповідання еталонних природних ділянок, які представляють усе багатство флори і фауни конкретного регіону.

    Сучасна природно-заповідна мережа Полтавської області станом на 01.07.2013 налічує 387 територій та об'єктів загальною площею 142404,2215 га, що складає 4,95% від загальної площі області, з них 29 об'єктів загальнодержавного значення: 2 національні природні парки, 20 заказників, 1 ботанічна пам’ятка природи, 1 ботанічний сад, 1 дендрологічний парк, 4 парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва. Кількість територій та об’єктів місцевого значення становить 358, з яких 5 регіональних ландшафтних парки, 156 заказників, 134 пам’ятки природи, 48 заповідних урочищ, 1 дендрологічний парк та 14 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва.

    Площа природно-заповідного фонду Полтавської області розподілена досить нерівномірно. Найменший показник заповідності (відношення площі ПЗФ до площі адміністративно-територіальної одиниці) у Гребінківському (0,36%), Миргородському (0,87%), Шишацькому (1,08%) районах, а найбільший – у Диканському (17,92%), Пирятинському (14,80%), Кобеляцькому (13,80%) районах.

    Полтавська область має унікальні природні ділянки, які необхідно заповідати. Тому постійно ведуться роботи по створенню нових заповідних територій. З метою подальшого поліпшення заповідної справи в області, збереження цінних природних ландшафтних комплексів, об’єктів тваринного і рослинного світу на засіданні п’ятнадцятої сесії обласної ради шостого скликання 28 лютого 2013 року організовано регіональний ландшафтний парк „Кагамлицький” загальною площею 28,15 га у м. Кременчук, оголошено заказник місцевого значення “Калениківський” (114,2 га) у Решетилівському районі та пам’ятку природи місцевого значення “Хейлівщинський дуб” (0,1 га) у Чорнухинському районі. Таким чином площа природно-заповідного фонду Полтавської області збільшилася на 142,45 га.

    У 2013 році наковцями Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка проводяться нозологічні обстеження природних територій у Котелевському районі з метою подальшого їх заповідання.

    Території та об’єкти ПЗФ можуть використовуватися у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих та інших рекреаційних цілях, в освітньо-виховних цілях, для потреб моніторингу навколишнього природного середовища, а також для заготівлі деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливства, рибальства та інших видів використання, які можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об’єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об’єктів.

    Щорічно науковцями та студентами природничого факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка та кафедри екології та охорони навколишнього природного середовища і кафедри ботаніки Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка проводяться комплексні моніторингові дослідження біорізноманіття цінних природних куточків області. За результатами проведеної роботи надаються рекомендації для підготовки необхідних матеріалів та подальшого заповідання нових територій та об’єктів.

    Тож кожен з нас, як людина, як особистість, як невід’ємна частина всього живого на Землі, має знати і пам’ятати, що від ставлення та поваги до природи залежить не тільки наше життя, але й майбутнє наших нащадків. Зараз саме ми повинні заповісти майбутнє нашим дітям. Майбутнє України, планети, людств а і всього живого…

 

Попередня сторінка