7 липня - День працівника природно-заповідної справи

         Враховуючи вагомий внесок працівників природно-заповідної справи у збереження та відновлення біологічного та ландшафтного різноманіття, розвиток територій та об`єктів природно-заповідного фонду України та на підтримку ініціативи Міністерства екології та природних ресурсів України Президент України Віктор Ющенко установив в Україні професійне свято - День працівника природно-заповідної справи, яке відзначається щорічно 7 липня.

         Сучасна природно-заповідна мережа Полтавської області станом на 01.06.2015 налічує 387 територій та об`єктів загальною площею142412,8215 га, що складає 4,95% від загальної площі області. З них 29 мають статус загальнодержавного значення: 2 національні природні парки, 20 заказників, 1 ботанічна пам`ятка природи, 1 ботанічний сад, 1 дендрологічний парк, 4 парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва.
          Всього площа ПЗФ загальнодержавного значення становить - 50912,92 га або 1,77% від загальної площі області.
          Кількість територій та об`єктів ПЗФ місцевого значення становить 358, з яких: 5 - регіональні ландшафтні парки, 156 - заказники (50 ландшафтних, 3 лісових, 38 ботанічних, 7 загальнозоологічних, 2 орнітологічних, 4 ентомологічних та 52 гідрологічних), 134 - пам`ятки природи (12 комплексних, 108 ботанічних, 2 зоологічні, 3 гідрологічних, 9 геологічних), 48 заповідних урочищ, 1 дендрологічний парк та 14 парків-пам`яток садово-паркового мистецтва.
          Всього площа ПЗФ місцевого значення становить - 91499,9015 га або 3,18% від загальної площі області.
          За 2011 - 2015 роки площа ПЗФ збільшилася на 9434,9365 га. Так, рішеннями сесій Полтавської обласної ради шостого скликання від 07.12.2011 та 28.02.2013 організовані регіональні ландшафтні парки "Гадяцький" у Гадяцькому районі загальною площею 12803,3 га та "Кагамлицький" у м. Кременчуці загальною площею 28,15 га, оголошені 3 заказники (361,1 га), 11 пам`яток природи (17,83 га), створений дендрологічний парк місцевого значення "Лікарський сад" у Лубенському районі загальною площею 7,6365 га, а також розширено межі 2-х існуючих ботанічних заказників місцевого значення "Котове" (Зіньківський район) і "Климівський" (Карлівський район) на 323,04 га й 62,6 га відповідно.
           Створенню об`єктів ПЗФ сприяла діяльність науковців Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка під керівництвом Н.О. Смоляр, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка під керівництвом А.В. Подобайла (Пирятинський та Гребінківський райони), Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка під керівництвом Ю.С. Голіка (виконання проектних робіт зі створення НПП "Нижньосульський").
           Однак, показник заповідності в області є неоднаковим по адміністративним районам. Аналіз даних дозволяє згрупувати райони за цим показником:
- до 1%: Гребінківський, Миргородський;
- 1 - 2%: Зіньківський, Карлівський, Лубенський, Полтавський, Решетилівський, Хорольський, Шишацький;
- 2 - 4%: Великобагачанський, Козельщинський, Котелевський, Лохвицький, Машівський, Новосанжарський, Оржицький, Чорнухинський, Чутівський;
- 5 - 10%: Гадяцький, Глобинський, Кременчуцький, Семенівський;
- більше 10%: Диканський, Кобеляцький, Пирятинський.
           Дані показники є критерієм для визначення першочерговості виконання завдань із оптимізації локальних природно-заповідних мереж районів.
           На виконання указів Президента України від 23.05.2005 № 838/2005 "Про заходи щодо дальшого розвитку природно-заповідної справи в Україні", від 14.08.2009 № 611/2009 "Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні" й відповідних доручень Адміністрації Президента України та Мінприроди України, а також з метою поліпшення умов реалізації єдиної державної політики у сфері розвитку природно-заповідної справи на Полтавщині проводиться робота щодо збільшення площі заповідних територій, зокрема в Зіньківському та Карлівському районах.
           Території та об`єкти природно-заповідного фонду можуть використовуватися у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих та рекреаційних цілях, в освітньо-виховних цілях, для потреб моніторингу навколишнього природного середовища, а також для заготівлі деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливства, рибальства та інших видів використання, які можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об`єктів.
           Полтавська область має унікальні природні ділянки, які необхідно заповідати, оскільки природно-заповідні території та об`єкти створюються з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного та рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища і охороняються як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.
            Говорять, що найбільший ворог дикої природи - не хижі звірі, не стихії, а ... люди. Ось чому ми повинні усвідомлено ставитися до своїх вчинків, нести за них відповідальність, не завдавати шкоди природі, берегти її!

спеціаліст відділу земельних ресурсів та екомережі

Мотощук О.М.

 

Попередня сторінка