Мандруємо островами РЛП «Кременчуцькі плавні»

   Гармонія часу і природи
     Сьогоднішня розповідь про один з островів регіонального ландшафтного парку «Кременчуцькі плавні», який називається Шеломай.
     Камені Дніпра та його берегів – це породи Українського кристалічного щита, які виходять на поверхню. Вони є гарним матеріалом для будівництва. Тому у ХІХ – на початку ХХ століть для будівельних потреб міста Кременчука і його околиць ці породи розроблялися чисельними каменоломнями, у 1888 р. їх діяло близько 7. Одна з таких каменоломень розташовувалась на острові Шеломай. Тепер на місці цієї каменоломні утворилося гранітне озеро з мальовничими скелястими берегами. Гранодіорити, що тут виходять на поверхню утворилися близько трьох мільярдів років тому. Ці давні породи мовчазні свідки зародження життя на Землі.
     На острові помітна стара насипна дорога, яка використовувалась для транспортування каміння під час роботи каменоломні.
     Про цей острів згадується в короткому довіднику Кременчуцького Окружного Товариства Краєзнавства П.П.Молокова-Журського, М.П. Нечаєва, С.М. Рождественського (Кременчук, 1929): «…На острові «Савитоні» (нині о. Шеламай) в місті Кременчуці є чудесний куточок – величеньке озеро з тихою водною поверхнею та мальовничими, порослими вербами та лозами берегами. Тут розкішно ростуть водяні білі лілеї (латаття), кувшинки, осітняг, а по узбережжям зарості роголисту.
     Озеро це є й місцем нересту багатьох риб та пристановище перелітних птахів (чи не варто б подбати про організацію тут заповідника?)».
     Тож вже на початку ХХ сторіччя вчені відмічали цінність цієї території.
     Під час створення РЛП «Кременчуцькі плавні» науковці виявили, що на кам’яних брилах озера зростає вид із Світового червоного списку очиток Борисової – вид квіткових рослин з родини товстолистових. Це єдине місцезростання цього виду не тільки у Парку, але й у Полтавській області.
     Науковці відмітили серед водної рослинності озера і комахоїдну рослину – Пухирник звичайний (Utricularia vulgaris L.). Рослина, що вільно плаває і не прикріплена до ґрунту. Стебло пірчасторозсічене на війчасті дольки, що схожі на волоски. По рослині розміщені досить великі пухирці, що можуть ловити дрібних водних комах. Кожен пухирець має ротовий отвір, по краях якого ростуть розгалужені волоски та декілька шорстких щетинок. Ротова порожнина відкривається від дотику тваринки. Жертва засмоктується в середину з током води. Назад вона вибратися не може, бо клапан відразу закривається. У пухирці тварина перетравлюється рослиною. Стебло може досягати 1-2 м. Суцвіття виступає над водою під час квітування.
     Значні площі займають підвищені ділянки із сухими піщаними луками. Тут можна побачити як відбувається заростання пісків осокою колхідською. ЇЇ особливість у тому, що ця рослина росте рівними рядочками, вони можуть перетинатися між собою, але розростання відбувається завжди прямими рядочками.
     Тут досить поширені угруповання келерії сизої, тонконогу вузьколистого із співдомінуванням очитку шестирядного. Великі популяції утворює пижмо звичайне. У зниженнях розвивається прибережно-водна рослинність. Є ділянки з переважанням осоки гострої та високотравні ценози з переважанням рогозу вузьколистого. Тут виявлені угруповання цінної лікарської рослини лепехи звичайної, яка в цілому не є поширеною на території парку. Значні популяції утворюють тут такі лікарські рослин як алтея лікарська та м’ята водяна.
     У заплавному лісі на острові відмічені найбільші популяції тополі білої, вздовж берегової лінії росте маслинка срібляста.
     Тваринний світ острова теж великий та різноманітний. Серед раритетної фауни тут досить чисельний кулик-сорока – рідкісний птах, занесений до Червоної книги України.
     На піщаних берегах можна спостерігати колонії мартинів звичайних та жовтоногих.
     Приваблює цей острів і найбільшого гризуна Європи – бобра. На території Шеломая є таке місце, яке можна назвати царством бобра. Тут усюди зустрічаються сліди життєдіяльності цієї тваринки. Особливістю бобрів є те, що вони здатні ходити на двох лапах. А ще у бобрів є прозорі повіки, що замінюють їм окуляри, завдяки їм вони відмінно бачать під водою. Бобри мають шкіряний плаский хвіст, який слугує їм за комору – тут вони накопичують жир. Плавати бобрам допомагають перетинчасті задні лапи
     Острів Шеломай – справжня перлина РЛП «Кременчуцькі плавні»! Тут діяльність людини і природа поєднуються у дивовижній гармонії. Озеро, що виникло на місці колишньої каменоломні, нагадує про нашу історію, а неймовірне різноманіття рослин і тварин дарує віру в краще майбутнє.


КУ ПЗФ РЛП "Кременчуцькі плавні" Полтавської обласної ради

 

Попередня сторінка