Міжнародний день боротьби з пестицидами

    3 грудня – Міжнародний день боротьби з пестицидами (World No Pesticide Use Day).
    Девіз цього дня – «Пестициди – безвихідь цивілізації». За даними ВООЗ, щороку в світі реєструють близько 2 млн. випадків отруєнь ними, переважно під час перебігу різноманітних технологічних процесів. Деякі хімікати є гормонально активними сполуками, які спричинюють розлади ендокринної та імунної систем, з дією інших пов’язують затримку розумового розвитку, репродуктивні проблеми і рак. Саме пестициди вважають основною причиною «тихої катастрофи» – так експерти ООН охарактеризували забруднення ними ґрунтів у Європі.

    Яка ж ситуація з використанням пестицидів та отрутохімікатів на Полтавщині?
    Так, за даними Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області застосування хімпрепаратів при вирощуванні сільськогосподарських культур на Полтавщині здійснюється в помірних кількостях, але з помітною тенденцією до збільшення, використовуються вони повністю. Середнє навантаження на 1га орних земель залишається на рівні попередніх років і складає 2,1 кг. Так, у 2018 році витрати засобів захисту рослин становили 3,545тис.т і застосовувались вони на 1720,5 га.
    Полтавською філією ДУ «Держґрунтохорона» проводяться спостереження за вмістом залишкових кількостей таких пестицидів, як ДДТ та його метаболітів, ГХЦГ та суми його ізомерів, базудин, дурсбан, метафос, фозалон, фосфамід, атразин і симазин. З 2013 року визначаються димеотат та ацетохлор. Залишкових кількостей у зразках ґрунту, відібраних на моніторингових ділянках, що перевищують ?ГДК не виявлено.
    Також не виявлено залишкові кількості пестицидів, що перевищують ГДК, у водах відкритих водоймищ (водосховищ, каналів, ставків, річок) та у воді з криниць і закритих водогонів.
    Проте, однією з гострих проблем області є наявність залишків неопізнаних, прострочених та непридатних хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР).
    Впродовж 2011 – 2013 років з території області вивезено на утилізацію 1509,7 т отрутохімікатів. Повністю очищені від небезпечних пестицидів 18 районів з 25. На проведення цих робіт було використано 6,3 млн. грн. з державного та 25,3 млн. грн. з обласного фондів охорони навколишнього природного середовища.
    Водночас, за даними управління цивільного захисту населення облдержадміністрації на території Полтавської області залишається 160 т невикористаних отрутохімікатів – 64,4т в Гребінківському, 55,9т в Лохвицькому, 11т в Лубенському, 14,16т в Оржицькому, 8,26т в Пирятинському та 6,28т в Чорнухинському районах.
    Питання утилізації непридатних пестицидів знаходиться на постійному контролі і профільного комітету Верховної Ради України, і профільних міністерств, і обласних державних адміністрацій, адже ця загальнодержавна проблема полягає насамперед у тому, що в Україні відсутні суб’єкти господарювання, які мали б ліцензію на проведення робіт по утилізації та знешкодженню прострочених, непридатних, змішаних міндобрив та ХЗЗР, і потребує залучення іноземних організацій.

Директор Департаменту             М. БРИКУЛЬСЬКИЙ

 

Попередня сторінка