Міжнародний день боротьби з пестицидами

         3 грудня населення планети відзначає Міжнародний день боротьби з пестицидами. Вибору цієї дати передували трагічні події. 3 грудня 1984 року в місті Бхопале (Індія) на заводі з виготовлення пестицидів сталася екологічна катастрофа, в пам'ять якої і був заснований цей день.

       Пестициди – це синтетичні хімічні речовини, які багато країн у другій половині 20 століття широко використовували для підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

       Однак, як з'ясувалося пізніше, промисловий випуск цих хімікатів приніс населенню планети більше шкоди, ніж користі. Саме пестициди, на думку експертів ООН, стали головною причиною «тихої катастрофи» – так називають сьогоднішній стан ґрунтів в Європі. Більше того, з'ясувалося: стійкість пестицидів настільки висока, а їх поширення настільки глобальне, що їх виявили навіть в організмах пінгвінів Антарктики, куди пестициди були занесені повітряними й океанськими потоками.

       Наслідки хімічного впливу на біосферу Землі плачевні. Вони ведуть до різних мутацій і захворювань у людей і тварин, до порушення роботи репродуктивної та гормональної систем, імунного статусу, до онкологічних захворювань і вроджених дефектів.

       Зараз на противагу «пестицидному» сільському господарству вчені висувають концепцію «органічного землеробства», заснованого на поєднанні різних видів рослин, природному контролі над шкідниками, заміні хімічних добрив на органічні. Правда, питання, коли ця концепція знайде масштабне практичне застосування, залишається поки відкритим.

      Застосування хімпрепаратів при вирощуванні сільськогосподарських культур на території Полтавської області здійснюється в помірних кількостях, але з помітною тенденцією до збільшення, використовуються вони повністю. Середнє навантаження на 1га орних земель у 2016 році залишилося на рівні попередніх років (2010-2013рр. близько 2кг, 2014р. 2,2кг, 2015р.– 2,0кг) і складає 2,1 кілограми (за даними Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавської області).

       Полтавською філією ДУ «Держгрунтохорона» проводяться спостереження за вмістом залишкових кількостей таких пестицидів, як ДДТ та його метаболітів, ГХЦГ та суми його ізомерів, базудин, дурсбан, метафос, фозалон, фосфамід, атразин і симазин. З 2013 року визначаються димеотат та ацетохлор. Залишкових кількостей у зразках ґрунту, відібраних на моніторингових ділянках, що перевищують ГДК не виявлено. Також не виявлено залишкові кількості пестицидів, що перевищують ГДК, у водах відкритих водоймищ (водосховищ, каналу, ставків, річок) та у воді з криниць і закритих водогонів.

      За даними Управління цивільного захисту населення Полтавської облдержадміністрації, станом на 01.01.2017 року, на території області залишається 160 тонн отрутохімікатів в Гребінківському (64,4т), Лохвицькому (55,9т), Лубенському (11,0т), Оржицькому (14,16т), Пирятинському (8,26т), Чорнухинському (6,28т) районах. Для подальшого управління залишками непридатних хімічних засобів захисту рослин (далі – ХЗЗР) на території Полтавської області, за дорученнями заступника голови облдержадміністрації (листи від 03.08.2016 № 01- 65/1672, повторно 15.09.2016 № 01-65/1911) проведено додаткову інвентаризацію місць їх зберігання із зазначенням місця розміщення складів, кількості ХЗЗР в тонах, інформації про реальний стан приміщень, де вони розміщені, умови їх зберігання та охорони. Доручення були дані райдержадміністраціям з метою підтвердження даних у Акті уточнення фактичної кількості непридатних, невизначених та заборонених до використання ХЗЗР від 23.12.2013 (далі – Акт). Слід зауважити, що інвентаризація була проведена методом візуального огляду. Зважаючи на досвід по вивезенню отрутохімікатів впродовж 2011-2013 років є підстава вважати, що подані цифри занижені. Оскільки комісії по інвентаризації отрутохімікатів не врахували, що в процесі перезатарення у нову тару для подальшої утилізації ХЗЗР додадуться тара, забруднені ґрунти, залишки цегли, асфальтобетонного покриття та інші відходи, які забруднені ХЗЗР. Враховуючі вищевикладене, слід вважати, що станом на 01.01.2017 в складах зберігається близько 160 тонн ХЗЗР, як і було раніше зазначено в Акті.

Заступник директора Департаменту
О.П. Ткаченко

 

Попередня сторінка