17 ЧЕРВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ОПУСТЕЛЮВАННЯМ ТА ПОСУХАМИ

    Девіз цієї екологічної дати цьогоріч: РЕСТАВРАЦІЯ. ЗЕМЛЯ. ВІДНОВЛЕННЯ, актуальний, як ніколи!!!

    Відзначення дня опустелювання і посухи у 2021 році присвячено перетворенню деградованих земель в здорові. Відновлення деградованих земель забезпечує економічну стійкість, створює робочі місця, підвищує доходи і підвищує продовольчу безпеку. Це допомагає відновити біорізноманіття, блокувати атмосферний вуглець, нагріваючи Землю, сповільнюючи зміну клімату.

    Майже три чверті вільної від льоду суші Землі було змінено людьми для задоволення постійно зростаючого попиту на продукти харчування, сировину, дороги і будинки. Запобігання, уповільнення і повернення назад втрати продуктивних земель і природних екосистем в даний час є нагальним і важливим завданням для швидкого відновлення після пандемії і для забезпечення довгострокового виживання людей і планети.

    Опустелювання - це деградація земель в посушливих, напівпосушливих і субгумідних районах. Це викликано, перш за все, діяльністю людини і кліматичними змінами. Опустелювання не відноситься до розширення існуючих пустель. Це відбувається тому, що екосистеми посушливих земель, які покривають більше однієї третини площі суші в світі, надзвичайно уразливі для надмірної експлуатації та неналежного землекористування. Бідність, політична нестабільність, вирубка лісів, надмірний випас і погані методи зрошення можуть підірвати продуктивність землі.

    Деградація земель та опустелювання – одні з найбільших загроз для сталого розвитку людства.
    Вони призводять до серйозних проблем – зміни клімату, втрати біорізноманіття, нестачі води, поширення бідності, голоду та масових міграцій населення.

    Україна посідає 9 місце у світі за площею орних земель, які займають майже 33 млн. га. Понад 60% орних земель в Україні вкриті чорноземами.
    На жаль, маємо сумну статистику:
    - розораність земель України є однією з найвищих у світі та сягає трохи більше, ніж 54 % території. Це призводить до значного розвитку деградаційних процесів;
    - 13 млн. га сільськогосподарських угідь зазнають згубного впливу водної ерозії;
    - понад 6 млн. га земель систематично піддаються вітровій ерозії;
    - до 20 млн. га охоплені пиловими бурями.

    За свідченням вчених, через кліматичні зміни Україна переходить у зону надвисоких температур і погодних катаклізмів. І вже у найближчі 30-40 років країні загрожує опустелювання великих територій.

    Для України боротьба з опустелюванням та деградацією земель є одним з пріоритетних напрямків державної екологічної політики.

    Для цього:
    затверджений Національний план дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням до 2025 року;
    створена Координаційна рада з питань боротьби з деградацією земель та опустелюванням.

    Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами відзначається щороку для підвищення обізнаності громадськості про міжнародні зусилля з боротьби з опустелюванням. Цей день - унікальний момент, щоб нагадати всім, що нейтралітет деградації земель можна досягти шляхом вирішення проблем, активної участі спільноти і співробітництва на всіх рівнях.

    Відділ організаційної роботи, моніторингу та зв'язків з громадськістю

 

Попередня сторінка