Департаментом розроблено Програму державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря для зони «Полтавська»

    1 липня 2021 року в приміщенні Полтавської облдержадміністрації відбулося засідання Комісії з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря (далі – Комісія ), на якому розглядалася Програма державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря для зони «Полтавська» на 2021 – 2025 роки.

    На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №827 «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря» Департамент розробив проект Програми державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря для зони «Полтавська» (далі – Програма).

     З березня 2021 року Департаментом здійснювався збір інформації до Програми від суб’єктів моніторингу довкілля та інших установ та організацій, дані яких потрібні для підготовки Програми. До суб’єктів моніторингу довкілля на території зони «Полтавська» належать:

    - від МОЗ: Державна установа «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», в тому числі його десять відокремлених підрозділів (Гадяцький, Глобинський, Горішньоплавнівський, Зіньківський, Кременчуцький, Карлівський, Кобеляцький, Лубенський, Миргородський та Хорольський);

    - від ДСНС: Полтавський обласний центр з гідрометеорології, а саме його структурний підрозділ – Лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря м. Кременчук;

    - обласні держадміністрації: орган управління якістю атмосферного повітря Полтавської обласної державної адміністрації – Департамент екології та природних ресурсів;

    - виконавчі органи міських рад: Комунальне підприємство «Науковий центр еколого-соціальних досліджень» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.

    Згідно з Формою програми, яка затверджена наказом Міндовкілля від 25.02.2021 №147 Програма складається з двох частин:
    перша – відображає стан діючої системи моніторингу атмосферного повітря;
    друга – визначає напрямок її розвитку на найближчі 5 років з урахуванням вимог Директив ЄС.

    Перший (І) розділ Програми складається з інформації про Орган управління якістю атмосферного повітря та загальну інформацію про зону «Полтавська» (площа, населення, географічне положення).
    Інформація по усіх розділах наводиться без врахування даних по м.Полтава. Оскільки Додаток1 до Порядку, який затверджений Постановою визначає місто агломерацією і відносить підготовку Програми на території агломерації до повноважень Полтавського міськвиконкому.

    Другий (ІІ) розділ Програми містить дані тримачів інформації таких як Регіональний сервісний центр МВС України в Полтавській області, Управляння інфраструктури та цифрової трансформації облдержадміністрації, Міндовкілля, Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, Головного управління статистики у Полтавській області.

    Третій (ІІІ) розділ Програми присвячений діючій Мережі спостережень за станом атмосферного повітря.

    Четвертий (ІV) розділ Програми повинен відобразити інформацію про систему моніторингу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 № 827 «Деякі питання здійснення державного моніторингу у галузі атмосферного повітря» (підрозділи щодо якості аналізу атмосферного повітря та вибору режиму спостережень, а також проєктування мережі спостережень) та містить підрозділи «Попередня оцінка просторового розподілу концентрацій забруднювальних речовин», «Встановлений режим оцінювання в зоні «Полтавська», «Розміщення та кількість пунктів спостереження по постах і по забруднюючим речовинам», «Моделювання або об’єктивне оцінювання».

    П’ятий (V) розділ Програми містить інформацію про заплановані заходи. Програмою пропонується запланувати заходи з модернізації мережі спостережень складені на підставі вищезазначених наукових досліджень, які здійснені Кременчуцьким національним університетом імені Михайла Остроградського для м. Кременчук у 2016 – 2018 роках. Для усієї зони «Полтавська» такі дослідження відсутні тому вони включені, як «заплановані заходи» науково-вишукувального етапу і після їх проведення необхідно буде вносити зміни до Програми.
    Механізм внесення змін також наведений у проєкті Методичних рекомендацій з підготовки та затвердження Програм Державного моніторингу.
    Більш детальна інформація про заплановані заходи та підстави для їх планування (цінові пропозиції, які отримані від науково дослідних установ та постачальників обладнання) наведені у шостому підрозділі Обов’язкових додатків Шостого (ІV) розділу.

    Шостий (VІ) розділ Програми містить Перелік обов’язкових додатків, серед яких:
    • Перелік суб’єктів системи моніторингу атмосферного повітря, що здійснюють моніторинг атмосферного повітря в Полтавській зоні (контактні дані);
    • Карти розміщення джерел викидів та пунктів спостереження за станом атмосферного повітря;
    • Перелік основних стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря;
    • Звіт про науково-дослідну роботу «Обґрунтування місць розташування стаціонарних постів спостереження за станом забруднення атмосферного повітря у м. Кременчук для ведення екологічного моніторингу», 2016 року;
    • Проєкт організації місцевої екологічної автоматизованої системи постійного контролю і спостереження за забрудненням атмосферного повітря в місті Кременчук з урахуванням фактичного стану техногенного впливу підприємств міста на формування потенційних зон забруднення, 2018 року;
    • Детальний опис про заплановані заходи щодо встановлення пунктів спостережень та/або вдосконалення наявних мереж спостереження за якістю атмосферного повітря, створення та/або вдосконалення лабораторій спостереження за станом атмосферного повітря.

    Програма, яка представлена на розгляд членам Комісії підготовлена відділом організаційної роботи, моніторингу та зв’язків з громадськістю Департаменту за матеріалами, які надано суб’єктами моніторингу довкілля: відокремленими підрозділами (Гадяцьким, Глобинським, Горішньоплавнівським, Зіньківським, Кременчуцьким, Карлівським, Кобеляцьким, Лубенським, Миргородським та Хорольським) Державної установи «Полтавський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»; Лабораторією спостережень за забрудненням атмосферного повітря м. Кременчук Полтавського обласного центру з гідрометеорології; Комунальним підприємством «Науковий центр еколого-соціальних досліджень» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.

    Також для підготовки програми використані цінові пропозиції:
    - від науково-дослідних установ для визначення вартості проектних робіт (такі як Науково- технічний центр інженерної академії України м.Полтава; Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»; Науково-дослідна установа «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів (УКРНДІЕП м.Харків) та об’єднана пропозиція від Комунального підприємства Кременчуцького міськвиконкому «Науковий центр еколого-соціальних досліджень» та Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського);
    - від постачальників обладнання для визначення вартості обладнання (такі як ТОВ «ХІМЛАБОРРЕАКТІВ», яке має досвід постачання постів (індикативних, референтних) та пересувних лабораторій у Донецькій, Дніпропетровській, Миколаївський областях та м.Запоріжжя); ПрАТ «Всеукраїнський науково-дослідний інститут аналітичного приладобудування «Украналіт»; ВАТ «Науково-технічний центр «Ольдам» прибори та системи газового контролю»;
    - обсяги фінансування стосовно оснащення інформаційно-аналітичного центру серверами, комп’ютерним обладнанням, прикладним програмним забезпеченням; створення програмно-аналітичного комплексу з моніторингу якості атмосферного повітря та іншим обладнанням оцінювалися на підставі даних та досвіду щодо оснащення комунальних установ з моніторингу довкілля інших областей (які здійснюють автоматизовані спостереження) за допомогою порталу «Prozorro».

    Зазначимо, що Програма не підлягає процедурі Стратегічної екологічної оцінки.
    Згідно зі статтею 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» сфера застосування оцінки впливу на довкілля не поширюється на спостереження за станом та якістю атмосферного повітря.
    Також реалізація Програми не стосується об’єктів природно-заповідного фонду та екологічної мережі.

    За результатом засідання Комісії вирішено направити Програму державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря для зони «Полтавська» на 2021 – 2025 роки на погодження до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України разом з Висновком Комісії з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря. Після погодження Міндовкілля Програму буде винесено на затвердження Полтавською обласною радою.


Відділ організаційної роботи, моніторингу та зв'язків з громадськістю


 

Попередня сторінка