Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами

     17 червня 2019 року увесь світ відзначав Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами. Цього року це свято проходить під гаслом «Вирощуємо майбутнє разом!»

     У цей день у 1994 році в м. Париж було прийнято Конвенцію ООН про боротьбу з опустелюванням (далі – КБО), членами котрої стало 196 країн світу, в тому числі і Україна. У рамках КБО опустелювання розглядається як деградація земель під впливом будь-яких природних чи антропогенних чинників, а не утворення пустель як таких.

    «Опустелювання – не ізольована проблема, яка може сама по собі зникнути, опустелювання – є проблемою кожного, хто хоче їсти, пити, дихати; жити у безпеці в місті чи селі; мати доступ до технологій, ліків чи інфраструктури; мати рівні можливості для роботи, навчання чи відпочинку», – зазначив у своєму посиланні Виконавчий Секретар КБО пан Ібрагім Тіау.

     Виходячи з ситуації в Україні та беручи до уваги міжнародні процеси, урядом країни впродовж останніх років було прийнято ряд важливих нормативно-правових актів. Серед них: Концепція боротьби з деградацією земель та опустелюванням (розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.10.2014 № 1024); Національний план дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням (розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 271); створено Координаційну раду з питань боротьби з деградацією земель та опустелюванням (постанова Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 20). Наразі опрацьовується проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року.

     У лютому 2019 року Верховна Рада України схвалила Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року (Закон України від 28.02.2019 №2697-VIII), до стратегічних завдань якої віднесено:
«забезпечення сталого використання та охорони земель, покращення стану уражених екосистем та сприяння досягненню нейтрального рівня деградації земель…».

     Не оминула проблема опустелювання і Полтавщину. Так, за оперативною інформацією територіальних органів Держгеокадастру у районах та містах в області в Полтавському регіоні порушених земель налічується 6,7тис.га, із них, відпрацьованих та підлягають рекультивації майже 510,3га. Проте, на виконання вищезазначеного Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням у 2018 році проведена рекультивація земель площею 22,76га, ці землі повернуто в попередній стан, придатний для сільськогосподарського використання за цільовим призначенням. Також проведено поліпшення сільськогосподарських малопродуктивних земель на площі 4,2тис.га.
     Серед інших заходів, спрямованих на боротьбу з опустелюванням та посухами, на Полтавщині проводяться й такі, як:
    - створення, відновлення та охорона лісів, у тому числі полезахисних лісових смуг та інших захисних насаджень (за інформацією Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства впродовж 2018 року лісогосподарськими підприємствами області відтворено лісів на площі 1370 га);
    - створення і відновлення сіножатей (Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації інформує, що під сіножатями в області зайнято 157 тис.га, під пасовищами – 190 тис.га, багаторічні насадження становлять 2,2% площі області. Сіножаті й пасовища розташовані переважно на заплавах річок і в балках);
    - роботи з консервації деградованих, техногенно забруднених та малопродуктивних земель, рекультивації порушених земель (в області здійснено консервацію малопродуктивних та деградованих земель на площі 57,3тис.га, шляхом заліснення у 2018 році здійснено консервацію малопродуктивних та деградованих земель на площі 24,76га);
    - здійснення протипаводкових, берегоукріплювальних, проти селевих і протизсувних заходів, захисту територій від підтоплення (за оперативною інформацією територіальних органів Держгеокадастру в області проведено берегозакріплення загальною протяжністю 5,05км) та багато інших.

Заступник
директора Департаменту

О.П. Ткаченко

 

Попередня сторінка