Збереження об'єкту природно-заповідного фонду "гора Пивиха"

   Гора Пивиха – ландшафтний заказник місцевого значення в межах Глобинського і (частково) Кременчуцького районів Полтавської області.   

      Розташована на лівому березі Дніпра, неподалік від південної околиці смт Градизьк.
    Висота пагорба 168 м. Площа природоохоронної території 165,2 га.
    Підвищення утворилося внаслідок дії льодовика дніпровського зледеніння.

    Гора має давню історію. За переказами, колись тут було поселення Пива, що належало руським боярам Пивам. У 1489 році король Польщі Казимир IV подарував землі і різні угіддя, розташовані довкола гори Пивихи, Київському Пустинно-Миколаївському монастирю, ченці якого в XVI ст. заснували тут Пивгородський Миколаївський монастир.

    Місцева фортеця-монастир мала форму подовженого чотирикутника, який охоплював площу в 5 десятин. Високі кургани на чотирьох її кутах служили сторожовими пунктами. Тут були зведені дерев'яні і кам'яні будівлі, келії для ченців. Монастир на Пивисі став релігійно-політичним осередком українського народу у визвільній війні за свою державність. Круті схили гори, порізані глибокими рівчаками, заліснені деревами й непрохідними чагарниковими хащами, були схованкою для повстанців Павлюка, згодом – для козаків Хмельницького. Пізніше монастир був зруйнований.
    Після зведення в кінці 1960-х рр. Кременчуцького водосховища Пивиха поступово руйнується. Щорік вода поглинає близько 7 метрів гори. Сьогодні вже розмито понад 600 метрів Пивихи. Люди знаходять залишки древнього монастиря, які вимиваються дніпровськими хвилями. Тепер гору всіляко прагнуть зберегти. Вздовж берега проводяться укріплювальні роботи, значні площі займають протиерозійні насадження робінії звичайної та сосни звичайної.

    Нажаль, на початку липня 2020 року Пивиха знову обвалилася.

    Протяжність берегової лінії Кременчуцького водосховища в межах Глобинського району становить 106 км, Кременчуцького району – 10,2 км, Семенівського району – 40 км.
    За період експлуатації водойми, внаслідок вітрохвильового навантаження та різких змін рівнів води, майже по всій довжині берегової лінії відбувається значний розмив берегів і утворення крутих обривистих уступів.
    Протягом 1985 – 2011 років виконані роботи по укріпленню берегів водойми на окремих найбільш ушкоджених ділянках загальною протяжністю 13,2 км, у т.ч. в межах Глобинського району – 10,2 км, Кременчуцького району – 3,0 км.
    Довжина незахищеного берега, в межах Полтавської області, залишається близько 44 км, у т.ч. в межах Глобинського району – 30,6 км, Кременчуцького району – 7,2 км.
    Першочергового захисту від шкідливої дії води потребують ділянки берега поблизу населених пунктів Мозоліївка, Пронозівка, Васьківка, Градизьк Глобинського району, Максимівка Кременчуцького району, загальною довжиною близько 17 км, із яких 5,5 км берегоукріплення забезпечено проєктно-кошторисною документацією.
    Найбільш незахищеною залишається ділянка берега поблизу гори «Пивиха», довжиною близько 4 км. Та продовження будівництва є проблемним.
    Так, в напрямку на південь по вул. Героїв Дніпра в смт. Градизьк до берега Кременчуцького водосховища виходить урочище «Узвіз». Вверх від урочища, на ділянці довжиною 2,2 км, проводились роботи по захисту берега в 1988-1989рр. Процес обвалення кручі повністю припинений. Вниз від урочища – в напрямку Гори Пивиха – захищено 1,75 км (1993-2008рр.) та 0,365км (2008 – 2010рр.) берега. Відповідно до проєктно-кошторисної документації «Берегозакріплювальні заходи на Кременчуцькому водосховищі в районі селища Градизьк для захисту ландшафтного заказника місцевого значення «Гора Пивиха», незахищеною залишилась ділянка, довжиною 0,835км.

    25 червня 2020 року у с. Мозоліївка Глобинського району відбулася виїзна робоча нарада за участі за участю голови постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Ігоря Горжія, депутата обласної ради Василя Хоменка, тимчасово виконувача обов’язків директора Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Андрія Вергелеса, начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області Олександра Тарахкала, представника Пронозівської сільської ради Глобинського району Миколи Пустовіта, на якій було розглянуто питання щодо проведення берегоукріплювальних заходів Кременчуцького водосховища.


    У 2020 році з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на берегоукріплювальні заходи на ділянці довжиною 300 м заплановано спрямувати 12 млн. 900 тис. грн. Зміцнення берегів відбуватиметься методом кам’янонакидного банкету. Всі зазначені роботи передбачені довгостроковою «Регіональною цільовою програмою розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро у Полтавській області на період до 2021 року» відповідно до якої фінансування природоохоронних заходів повинно здійснюватись з державного та місцевого бюджетів. Станом на 01.07.2020 року з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області кошти на виконання природоохоронного заходу з охорони і раціонального використання водних ресурсів «Берегоукріплювальні заходи на Кременчуцькому водосховищі в районі с. Мозоліївка Глобинського району. І черга, у т.ч. коригування робочого проєкту 1 черга (ПК0-ПК5+0)» перераховано головному виконавцю – Регіональному офісу водних ресурсів у Полтавській області в обсязі 900,0 тис. грн. До кінця року планується профінансувати захід в повному обсязі.


Відділ організаційної роботи, моніторингу та зв`язків з громадськістю


 

Попередня сторінка