Регіональна програма охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки з урахуванням регіональних пріоритетів Полтавської області на 2012 – 2015 роки ("Довкілля-2015"), затверджена рішенням 10 сесії обласної ради шостого скликання від 29.02.2012 (далі - Програма) - регіональний документ, який визначає основні засади природоохоронної політики та екологічної безпеки в Полтавській області на період з 2012 по 2015 рр., та являється основною з екологічних програм, по якій проводиться фінансування природоохоронних заходів з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області (далі - Фонд).

    У 2012 році Програмою заплановано фінансування 92 природоохоронних заходів із обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на суму 31972,422 тис. грн.. Фактично, згідно Програми, профінансовано 57 природоохоронних заходів на суму 20426,519 тис.грн.; із них на 100 % виконано 12, а саме:

- Створення та впровадження геоінформаційної системи для управління водними ресурсами із даними моніторингу вод, банком кадастрової інформації про водні ресурси та основні гідротехнічні споруди Полтавської області (Полтавське обласне управління водних ресурсів);

- ДП "Новосанжарське лісове господарство" на проведення наземних біологічних та хімічних винищувальних заходів боротьби в осередку рудого соснового пильщика у соснових насадженнях по ДП "Новосанжарське лісове господарство" у 2012 році;

- ДП "Кременчуцьке лісове господарство" Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства на придбання системи зовнішнього відеоспостереження за лісовими масивами;

- ДП "Миргородський лісгосп" на проведення наземних винищувальних заходів в осередку рудого соснового пильщика у 2012 році;

- Виготовлення та установка охоронних знаків, виготовлення та установка інформаційних щитів (Адміністрація РЛП "Кременчуцькі плавні");

- Участь у Всеукраїнській акції "Зелений паросток майбутнього" (Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді);

- Участь у Всеукраїнському конкурсі "До чистих джерел" (Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді);

- Обласний конкурс-огляд екологічних агітбригад та екологічних театрів (шоу) (Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді);

- Обласна екологічна експедиція "Чиста хвиля 2012" (Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді);

- Обласний збір юних екологів, учасників Всеукраїнських конкурсів "Мій рідний край, моя земля", "Парки - легені міст і сіл", "Географічний майданчик в дії", "Галерея кімнатних рослин", "Джміль та бджілка", "Вчимося заповідувати", "Юний дослідник", Всеукраїнських акцій "Ліси для нащадків", "Птах року", "Рослини - рятівники від радіації", "Великий зимовий облік птахів", Всеукраїнського юннатського фестивалю "В об"єктиві натураліста", Всеукраїнського еколого-натуралістичного походу "Біощит", Всеукраїнських трудових акцій "Плекаємо сад", "Дослідницький марафон", "Юннатівський зеленобуд", " Парад квітів біля школи", обласних конкурсів "Природа і люди", "Збережи ялинку". (Обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді);

- Відновлення і підтримання сприятливого санітарного стану р. Ворскла в районі провулку Колекторного в м. Полтава;

- Облаштування збудованої І черги полігону твердих побутових відходів для с. Зачепилівка Новосанжарського району Полтавської області для введення її в експлуатацію.

    Також, за рахунок Державного екологічного фонду фінансувався захід «Знешкодження заборонених, непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин, які знаходяться на території Полтавської області» у сумі 6300,0 тис. грн. Загалом з Полтавщини у 2012 році вивезено 659,7 тонн пестицидів.

    У 2013 році відповідно до Програми виконувались такі заходи, як розчистка та покращення екологічного стану річок: Сліпорід в межах с. Майорщина, Многа Чорнухинського району, Вільхова Говтва на території Надеждинської сільської ради Диканського району, Котельва (4 ділянка) в селищі Котельва, Свинківка на території Надержинщинської сільської ради Полтавського району, Удай на території Великокручанської сільської ради Пирятинського району.

    Проводилась реконструкція мереж водовідведення в с. Головач, Заворсклянської сільської ради Полтавського району, будівництво гідротехнічних споруд для захисту земель від підтоплення на території Карлівської міської ради, реконструкція каналізаційного колектору від вул. Артема по водорозділу до вул. Енгельса та місця злиття з колектором від вул. Пушкарівської у м. Полтава, реконструкція площадки первинних відстійників очисних споруд в м. Миргороді. Також було заплановано будівництво першої черги біологічних очисних споруд і каналізування селища Чутово Чутівського району, та підрядна організація відмовилась від виконання робіт.

    Будівництво полігонів твердих побутових відходів для м. Лохвиця та селища Шишаки також фінансувалось у 2013 році, але у зв’язку з обмеженістю фінансових ресурсів на єдиному казначейському рахунку дані заходи не профінансовані в повному запланованому обсязі.

    У повному обсязі від запланованого виконані заходи Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру, які стали вже щорічними. Такі заходи, як обласний дитячий еколого-краєзнавчий конкурс «Малі ріки Полтавщини», участь у Всеукраїнському конкурсі «До чистих джерел», Всеукраїнській акції «Зелений паросток майбутнього», а також обласний конкурс-огляд екологічних агітбригад та екологічних театрів (шоу) дають змогу підвищити екологічну свідомість у підростаючого покоління та їхніх батьків, що не тільки відноситься до реалізації заходів Програми, а й відповідає першій цілі Основних засад (стратегії) державної екологічної політики України на період до 2020 року.

    У 2014 році відповідно до Програми виконувались такі заходи, як розчистка та поліпшення екологічного стану річок: Сліпорід в межах с. Майорщина, Многа Чорнухинського району, Удай на території Великокручанської сільської ради Пирятинського району, Свинківка на території Надержинщинської сільської ради Полтавського району, Ворона в межах селища Нові Санжари, Вільхова Говтва в Решетилівському районі.

    Проводилось створення і вирощування захисних лісових насаджень на землях лісового фонду та землях запасу сільських та селищних рад Полтавської області, а також наземні біологічні та хімічні винищувальні заходи боротьби в осередку соснового пильщика у соснових насадженнях.

    Ліквідовано кредиторську заборгованість за 2013 рік на знешкодження заборонених, непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин, які знаходяться на території Полтавської області.

    Виділено кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації по об`єкту "Розчистка та поліпшення екологічного стану ділянки р. Кобелячок в адміністративних межах Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.

    Головними причинами розбіжності між запланованими показниками та досягнутими результатами є обмеженість встановленого ліміту технічного субрахунку єдиного казначейського рахунку.

    У 2015 році Основним джерелом фінансування Програми «Довкілля – 2015» році були залишки коштів місцевих бюджетів спеціальних фондів охорони навколишнього природного середовища (далі - Фонди), що акумулювалися за рахунок екологічних податків і зборів. .

    Проводилось створення і вирощування захисних лісових насаджень на землях лісового фонду та землях запасу сільських та селищних рад Полтавської області, а також наземні біологічні та хімічні винищувальні заходи боротьби в осередку соснового пильщика у соснових насадженнях.

    Кошти фондів можуть бути використані тільки на заходи, які передбачені переліком видів діяльності, що належать до природоохоронних відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1147. Перелік заходів і обсяги фінансування затверджуються сесіями обласної ради.

    У звітному році показник ефективності - відсоток виконання заходів Програми «Довкілля – 2015» складає 28 %.

    Невисокий рівень показника ефективності виконання Програми «Довкілля – 2015» пояснюється наступними причинами:

    1. Програмою «Довкілля - 2015» було передбачено, що у 2015 році фінансування з Державного бюджету складе 43 млн., що становить 39,2 % загального обсягу фінансування заходів програми у 2015 році. Фактично було профінансовано 2,99 млн. грн..

    2. Недостатня зацікавленість і обізнаність органів місцевого самоврядування, як з екологічними проблемами свого регіону, так і з механізмом використання грошових ресурсів Фондів на їх вирішення.

    3. Із запланованих на реалізацію Програми «Довкілля - 2015» Переліком природоохоронних заходів для фінансування за рахунок залишку фонду охорони навколишнього природного серидовища Полтавської області у 2015 році 12,7 млн. грн. фактично освоєні обсяги фінансування складають 10,6 млн. грн..У головних розпорядників коштів, (у т. ч. і Департаменту) не достатньо важелів впливу для ефективного здійснення функцій моніторингу і контролю по виконанню заходів програми, перевірки якості виконаних робіт відповідно до Державних будівельних норм.

     Незначне фінансування заходів порівняно з потребою призводить до збільшення їх вартості, затягування строків виконання робіт і, як наслідок, утворення довгобудів. .

   

 

Попередня сторінка