Управління якістю атмосферного повітря в Полтавській зоні

   Атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.

    З метою отримання, збирання, оброблення, збереження та аналізу інформації про рівень забруднення атмосферного повітря, оцінки та прогнозування його змін і ступеня небезпечності та розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття рішень у галузі охорони атмосферного повітря проводиться моніторинг у галузі охорони атмосферного повітря (ст. 32 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).

    14 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №827 «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря» (далі – Постанова №827), якою затверджено Порядок здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря (далі – Порядок). Цей Порядок визначає механізм організації та здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, взаємодії центральних та місцевих органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування у процесі здійснення такого моніторингу і забезпечення зазначених органів інформацією для прийняття рішень, пов’язаних зі станом атмосферного повітря, та інформування населення про такий стан.

    На виконання Постанови №827 Полтавською обласною державною адміністрацією здійснено такі кроки:
    1. Визначено орган управління якістю атмосферного повітря – розпорядженням голови Полтавської облдержадміністрації від 31.10.2019 №828 виконання цих функцій покладено на Департамент екології та природних ресурсів (далі ? Департамент).
    2. Затверджено Склад комісії з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря (розпорядження голови облдержадміністрації від 14.02.2020 №79 зі змінами).
    Наступним кроком, відповідно до пункту 18 Порядку, мало б стати розроблення Департаментом Програми державного моніторингу у галузі атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря у Полтавській зоні (далі – Програма моніторингу), проте…
    Проте, до сьогодні відсутня встановлена профільним міністерством форма для підготовки Програми моніторингу.
    Крім того, для підготовки Програм моніторингу зон та агломерацій України за допомогою Порядку, необхідні ще декілька нормативних документів (наказів), а саме:
    - Порядок проведення оцінювання за кожним режимом оцінювання (пункт 8 Порядку);
    - Порядок створення інформаційно-аналітичної системи даних про якість атмосферного повітря (пункт 14 Порядку), які розробляє профільне міністерство;
    - Порядок розміщення кількості пунктів спостережень за забрудненням атмосферного повітря ? нормативний документ (наказ) Міністерства внутрішніх справ України.

    Станом на сьогодні з метою підготовки проєкту Програми моніторингу Полтавської зони Департаментом підготовлені та розіслані відповідні запити до організацій, установ та суб’єктів моніторингу довкілля Полтавської області. Інформація зібрана, узагальнена, розміщена на цьому сайті у розділі "Діяльність Департаменту" - "Управління якістю атмосферного повітря в Полтавській зоні".

    Департамент і надалі проводить моніторинг стану довкілля області. Огляди стану довкілля Полтавської області, куди входять і розділи «Стан атмосферного повітря м.Полтава», «Стан атмосферного повітря м.Кременчук» та «Стан атмосферного повітря м. Горішні Плавні», оприлюднюються на сторінці Інформаційно- моніторингового центру «Довкілля Полтавщини», офіційних сайтах облдержадміністрації та Департаменту.
    Наразі Департаментом розробляється карта «Спостереження за атмосферним повітрям Полтавської зони», де нанесені пости спостереження за забрудненням атмосферного повітря Полтавського обласного центру з гідрометеорології з прив’язкою моніторингових даних середньомісячних концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі по інгредієнтах. Зазначимо, що ці моніторингові дані можна знайти у вільному доступі на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних Data.gov.ua (розпорядник інформації – Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації).

Відділ організаційної роботи, моніторингу та зв`язків з громадськістю.