Вшанування пам’яті видатної науковиці

      Учора мали за честь долучитися до заходу вшанування пам’яті видатної науковиці Полтавщини Олени Миколаївни Байрак.
     У дворику Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського щороку до дня народження природоохоронниці (7 серпня) відбуваються заходи пам’яті різної тематики. Цьогорічна подія мала назву «Хто садить дерево — благословен!» та була присвячена дендрологічним уподобанням Олени Байрак, що переросли у вагомі наукові дослідження, яким Олена Миколаївна присвятила 15 років свого життя.
     Подія зібрала науковців, краєзнавців, бібліотекарів, поціновувачів творчості Олени Байрак.
     Із вітальним словом до присутніх звернулися директор Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОВА Сергій Олейніков, заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Володимир Мокляк, депутат Полтавської обласної ради Володимир Ярошенко. Присутні разом із науковцями із дендропарків Полтавщини: Криворудського та Устимівського, згадували дослідження Олени Миколаївни як фахівця з дендрології та паркобудівництва.
     Прозвучали цікаві виступи про дендропарк «Івушка» та сучасні напрацювання в Регіональному ландшафтному парку «Диканський». На заході звучали пісні у виконанні природодослідниці, демонструвалися її відеороботи. До події науковці Музею підготували виставку із тематичного зібрання закладу.
     Захід підготувала і провела завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу природи Олена Шиян.
     Довідково:
     Олена Миколаївна Байрак (за прізвищем чоловіка – Смоляр) – український біолог, доктор біологічних наук, професор, автор природоохоронних фотовиставок, проекту створення регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський».
     Народилася 7 серпня 1957 року у м. Полтава.
     З дитинства полюбляла музику, мала композиторські здібності. Їй належать слова та музика більш як 50 пісень про природу. Окрім того Олена Байрак створювала фотографії та відеофільми про раритети флори Полтавщини, екзоти Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України, Устимівський та Криворудський дендропарки тощо.
     З початку 90-х років тісно співпрацювала з Міжвідомчою комплексною лабораторією наукових основ заповідної справи Інституту ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України і Міністерства екобезпеки України.
     Брала участь у створенні понад 150 природно-заповідних об'єктів Полтавської області. Здійснювала моніторинг рослинного світу заповідних об'єктів.
     Напрями наукових досліджень: флористика, геоботаніка, ліхенологія, екологія, фітоіндикація, заповідна справа, созологія, дендрологія, паркознавство, екологічна освіта та виховання.
     Сформувала власну наукову школу. Під її керівництвом захищено вісім кандидатських дисертацій зі спеціальностей «Ботаніка» та «Екологія».
     Автор понад 300 наукових та 50 навчально-методичних публікацій, в тому числі 15 монографій, підручника «Біологія» для вищих навчальних закладів, навчальних програм і посібників, статей у фахових виданнях, збірниках матеріалів конференцій, буклетів, проспектів, календарів.
     Загинула 4 лютого 2018 року в автокатастрофі в c. Підпечери Івано-Франківської області.


Відділ організаційної роботи, звітності та зв'язків з громадськістю

 

Попередня сторінка