З 1994 року BirdLife Ukraine (Українське товариство охорони птахів) щорічно обирає Птаха року. Традиція допомагає привернути увагу до певного виду птаха, більше дізнатися про його спосіб життя та залучити громадськість до вивчення та охорони обраного виду.
Пернатий символ 2025 року - крутиголовка.
Ця невелика птаха з родини Дятлових (Picidae) має камуфляжне забарвлення оперення - бурі, сірі та кремові візерунки, що нагадують кору дерева, допомагають майстерно ховатися в природі.
Як і всі дятлоподібні, крутиголовка має на ногах два пальці обернені вперед і два назад; довгий клейкий язик; а також хвилеподібний характер польоту.
В Україні – це гніздовий, перелітний птах.
Охоронний статус: вид занесений до Червоного списку МСОП видів із найменшим ризиком (LC).
На відміну від інших дятлоподібних, крутиголовка не довбає деревину, бо не має міцного дзьоба; часто ходить по землі; живиться мурахами та їхніми личинками, виконуючи таким чином важливу екологічну функцію – регулює популяції мурах в екосистемах. Через віртуозне вміння витягувати довгим липким язиком комах з грунту чи кори дерев має назву "пернатий мурахоїд".
Для гніздування птах обирає відкриті ліси, сади та узлісся. Крутиголовка не видовбує власних гнізд, а використовує покинуті порожнини чи штучні шпаківні.
Крутиголовка є у переліку птахів НПП "Пирятинський" з поміж семи представників родини Дятлових.
"Візитівка" крутиголовки — її здатність скручувати шию, імітуючи змію, що допомагає їй відлякувати хижаків. У таких ситуаціях птах також сичить, настовбурчує пір’я і виглядає навдивовижу загрозливо. Через цю здатність у народі її часто називали сичем або сичаком.
За місячним (китайським) календарем 2025 рік – рік Зеленої дерев’яної змії настає сьогодні – 29 січня. Тож, пропонуємо любителям бьордвотчингу спостерігати протягом року за крутиголовками, які хоч і не змії, але мають певний зв’язок між деревом і зміїною поведінкою.
НПП "Пирятинський"
|