Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації є ініціатором розроблення та відповідальним виконавцем «Регіональної програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки з урахуванням регіональних пріоритетів Полтавської області на 2022-2027 роки» (далі – Програма «Довкілля - 2027»), затвердженої рішенням пленарного засідання чотирнадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 26 липня 2022 № 412.

Виконання Програми "Довкілля 2027" у 2022 році:

Рішенням пленарного засідання чотирнадцятої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 26.07.2022 № 412 затверджено Регіональну програму охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки з урахуванням регіональних пріоритетів Полтавської області на 2022-2027 роки («Довкілля-2027») (далі Програма).

Метою Програми є реалізація державної екологічної політики, спрямованої на досягнення доброго стану довкілля, безпечного для життя і здоров'я людей, впровадження збалансованого природокористування, збереження та відновлення природних екосистем, підвищення рівня суспільної екологічної свідомості та досягнення гармонії взаємодії суспільства і природ.
Досягення основної мети та цілей Програми "Довкілля-2027" здійснюється через виконання комплексу завдань та природоохоронних заходів за відповідними напрямами, узгоджених за строками та ресурсним забезпеченням.

На основі аналізу статистичних даних, тенденцій, проблем, з  урахуванням стратегічних цілей, окреслених у програмних документах державного та регіонального рівня та поставлених завдань, визначенопріоритетні напрями та розроблено природоохоронні заходи Програми "Докілля-2027".

Координацію та контроль за станом виконання Програми "Довкілля-2027" здійснює відповідальний виконавець Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної військової адміністрації.

Співвиконавцями Програми є замовники природоохоронних заходів, а саме:

- профільні Департамент обласної військової адміністрації;
- профільні територіальні підрозділи ЦОВВ на території Полтавської області;
- органи місцевого самоврядування;
- природоохоронні установи області;
- адміністрації регіональних ландшафтних парків;
- громадські організації;
- інші замовники заходів, що визначені в переліку природоохоронних заходів.

Департамент, як відповідальний виконавець, виступає головним отримувачем та розпорядником бюджетних коштів Програми, якому підзвітні та підконтрольні інші співвиконавці Програми.

Замовники природоохоронних заходів (співвиконавці) головні розпорядники бюджетних коштів, яким передбачено бюджетні призначення на виконання заходів Програми.

Програмою "Довкілля-2027" на період з 2022 по 2027 роки заплановано виконання 269 природоохоронних заходів на загальну суму 1320866,10 тис. грн (в т.ч. на 2022 рік - 52 заходи на суму 245812,00 тис. грн), зазначене не можливо реалізувати, оскільки діє Постанова Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590 "Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану" (зі змінами).

 

Виконання Програми "Довкілля-2027" у 2023 році

Рішенням пленарного засідання чотирнадцятої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 26.07.2022 № 412 затверджено Регіональну програму охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки з урахуванням регіональних пріоритетів Полтавської області на 2022-2027 роки ("Довкілля-2027").

Метою Програми є реалізація державної екологічної політики, спрямованої на досягнення доброго стану довкілля, безпечного для життя і здоров'я людей, впровадження збалансованого природокористування, збереження та відновлення природних екосистем, підвищення рівня суспільної екологічної свідомості та досягнення гармонії взаємодії суспільства і природи.

Відповідальним виконавцем Програми (відповідно до вище зазначеного рішення) є Департамент екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації. Крім того, по кожному із заходів Програми визначено відповідального виконавця.

Програмою "Довкілля-2027" на період з 2022 по 2027 роки заплановано виконання природоохоронних заходів на загальну суму 1 млрд 320 млн 866 тис. 100 грн (в т.ч. на 2023 рік - на суму 236 млн 993 тис. 400 грн).

Фактичне фінансування Програми за 2022-2023 роки становить 31 млн 30 тис. 400 грн (2,3% від планової суми), в тому числі:

- з державного бюджету - 1 захід на суму 21 млн 598 тис. 700 грн;

- з обласного бюджету - 2 заходи на суму 9 млн 60 тис. грн;

- з міського бюджету - 2 заходи на суму 371 тис. 700 грн.

Згідно Програми у 2023 році виконувались заходи за такими напрямами:

- будівництво, реконструкція чи ремонт споруд для очищення стічних вод та системи роздільної каналізації, каналізаційних мереж і споруд на них.
За кошти Фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області виконано захід "Коригування та експертиза проєктно-кошторисної документації по об'єкту "Реконструкція каналізаційної насосної станції СП-17 в м. Кременчуці". Коригування" - 500 тис. грн.

- заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річок, а також заходів для боротьби зі шкідливою дією вод.
За даним напрямом за кошти міського бюджету реалізовано захід "Виготовлення ПКД по об'єкту "Капітальний ремонт по відновленню гідрологічного режиму та покращенню екологічного стану русла р. Хорол (км 136,7) в межах м. Миргород полтавської області" - 171 тис. 700 грн.

- заходи із будівництва, розширення та реконструкції протиерозійних, гідротехнічних, протикарстових, берегозакріплювальних, протизсувних, протиобвальних, протилавинних, протиселевих споруд та заходи із захисту від підтоплення і затоплення територій.
Регіональним офісом водних ресурсів у Полтавській області на виконання Програми реалізовувався захід, в межах виконання якого відкоригована кошторисна частина робочого проєкту та проведена експертиза проєкту "Берегоукріплювальні заходи на Кременчуцькому водосховищі в районі с. Мозоліївка Глобинського району І черга. Коригування". Виконані роботи по об'єкту "Берегоукріплювальні заходи на Кременчуцькому водосховищі в районі с. Мозоліївка Глобинського району І черга. Коригування". Здійснено технічний нагляд та проведена комплексна експертиза проєкту "Берегоукріплювальні заходи на Кременчуцькому водосховищі в районі с. Мозоліївка Глобинського району І черга. Коригування". Фінансування здійснювалося за рахунок державного бюджету (21 598,7 тис. грн0, коштів Фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2023 році (8560,0 тис. грн) та міського бюджету (200,0 тис. грн).

 Основною проблемою недостатнього виконання Програми є те, що затвердження та початок реалізації Програми збігся з початком введення в Україні правового режиму воєнного стану Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/200, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ" (зі змінами) та з врахуваням особливостей, визначених постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виконання повноважень державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану" від 09.06.2021 № 590.

 

 

Попередня сторінка