Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів

      6 листопада - Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів
    Вторгнення росії на територію України призвело до непоправних жертв серед мирного населення, знищення житлового фонду, руйнацій важливої для життя інфраструктури, а також вимушеного переселення мільйонів громадян нашої Країни. У час, коли на порядку денному стоять передусім питання оборони України та збереження життя Українців, питання охорони природи посідають не перше місце і це досить справедливо в нашому сьогоденні. Разом з тим, варто відзначити, що значних втрат від російського вторгнення зазнали і зазнають об’єкти природно- заповідного фонду (ПЗФ) України. Вже на сьогоднішній день за інформацією Міндовкілля екологічні збитки для України становлять мінімум 36 мільярдів євро. В суму цих битків входять і втрати ПЗФ.
    Війна росії проти України вплинула на третину всіх природно-заповідних територій України. На окупованих територіях втрачається можливість забезпечувати заповідний статус наших природоохоронних територій. Окрім того, російські війська використовують їх як плацдарми для розміщення військ.
    Бойові дії, які розпочали російські загарбники, охопили території 900 об’єктів ПЗФ площею 1,24 млн га. Як наслідок, значних втрат зазнають заповідники, національні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники та інші об’єкти ПЗФ. На їх територіях ростуть тисячі видів рослин, які занесені до Червоної книги України і охороняються Законом, бойові дії порушують спокій диких тварин. Часто вони або гинуть або намагаються втекти із зон активних бойових дій. 10 Українських заповідників (Луганський природний заповідник, Український степовий природний заповідник, Біосферний заповідник "Асканія-Нова", Чорноморський біосферний заповідник, Кримський природний заповідник, Ялтинський гірничо-лісовий заповідник, Природний заповідник "Мис Мартьян", Карадазький природний заповідник, Казантипський природний заповідник, Опукський природний заповідник) і 7 національних природних парків (НПП "Кремінські ліси", НПП "Меотида", НПП "Великий Луг", НПП "Приазовський", НПП "Азово-Сиваський", НПП "Джарилгацький", НПП "Олешківські піски") окупували росіяни. Наразі, завдяки зусиллям ЗСУ деокуповано Національний природний парк "Святі Гори".
    Нищівних втрат зазнав ландшафтний парк у Дергачівському районі Харківської області "Фельдман-Екопарк", основною складовою якого є зоопарк, в якому налічувалось близько 2 тис. видів тварин.
    За підрахунками науковців, під загрозою знищення перебувають майже 200 територій Смарагдової мережі Європи, а це 2,9 млн га, які потребують охорони на загальноєвропейському рівні, зокрема важливі для рідкісних у Європі видів – природні оселища. Наразі, деякі з таких оселищ рідкісних і ендемічних видів опинилися у зоні активних бойових дій. Для прикладу, це цілинні нерозорані степи, крейдяні схили на Донеччині та Луганщині, приморські екосистеми у південних областях нашої Країни.
    16 Рамсарських об’єктів площею більше 600 тис. га під загрозою знищення. Це ті території, які мають статус водно-болотних угідь міжнародного значення завдяки унікальному біологічному різноманіттю живих організмів. Наприклад, водно-болотне угіддя "Архіпелаг Великі і Малі Кучугури" площею 7,740 тис. га нині деокуповане, втім через близьке розташування до лінії фронту усе одно перебуває під загрозою.
    Відповідно до І Протоколу Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року, який стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів, прийнятого у 1977 році, від держав, які ведуть війну, вимагається захищати природне середовище від масштабних, довготривалих і серйозних уражень, забороняються методи чи засоби ведення війни, які мають на меті або можуть призвести до заподіяння таких уражень.
    24-й принцип Декларації Ріо-де-Жанейро про навколишнє середовище та сталий розвиток (прийнята Конференцією ООН щодо навколишнього середовища та розвитку в Ріо-де-Жанейро 3-14 червня 1992 року) декларує, що війна неминуче несе руйнівний вплив на процес сталого розвитку. Тому держави повинні поважати міжнародне право, яке гарантує захист навколишнього середовища під час збройних конфліктів, і повинні співпрацювати, за необхідності, в аспекті його подальшого розвитку.
    Таким чином, війна росії проти України, порушуючи будь-які існуючі норми міжнародного права, зокрема, і у сфері охорони природи, нанесла і продовжує наносити непоправних втрат нашій Державі.


М.н.с. Ігор Кошовий КУ ПЗФ РЛП "Кременчуцькі плавні" Полтавської обласної ради


 

Попередня сторінка